Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

26 czerwca. Przemysł II koronował się na króla Polski

Najważniejsze rocznice

Przemysł II był królem Polski w latach 1295-1296.

fot.Jan Matejko/domena publiczna Przemysł II był królem Polski w latach 1295-1296.

26 czerwca 1295 roku Przemysł II i jego żona Małgorzata zostali koronowani na króla i królową Polski. Ceremonia, której przewodził arcybiskup Jakub Świnka, odbyła się w Gnieźnie.

Przemysł II był pierwszym Piastem od czasów Bolesława Śmiałego, który sięgnął po polską koronę. Od poprzedniej koronacji, która odbyła się w 1076 roku, minęło ponad dwieście lat.

Ambicją Przemysła było zjednoczenie podzielonych ziem polskich. Pochodzący z wielkopolskiej linii Piastów książę oprócz Wielkopolski rządził także w latach 1290-1291 w Krakowie. W ten sposób zdobył królewskie insygnia – wywiózł je z Małopolski, zanim oddał dzielnicę władcy czeskiemu Wacławowi II.

W 1294 roku po śmierci Mściwoja II Przemysł przejął także Pomorze Gdańskie. To właśnie przyłączenie tej ostatniej dzielnicy wzmocniło jego pozycję na tyle, by doprowadzić do koronacji.

W uroczystości zorganizowanej w gnieźnieńskiej katedrze oprócz arcybiskupa Świnki, który od lat wspierał Przemysła w dążeniach do uzyskania korony, uczestniczyli także biskupi lubelski, poznański, włocławski i płocki. Swoją zgodę wyrazili również nieobecni biskupi wrocławski i krakowski. Nie jest natomiast jasne, czy nowy król uzyskał aprobatę Stolicy Apostolskiej.

Rządy królewskie Przemysła nie trwały jednak długo. Władca zmarł już w lutym następnego roku.