Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

30 kwietnia. W 1789 roku George Washington został prezydentem Stanów Zjednoczonych

Najważniejsze rocznice

George Washington był prezydentem USA w latach 1789-1797.

fot.Gilbert Stuart/domena publiczna George Washington był prezydentem USA w latach 1789-1797.

30 kwietnia 1789 roku George Washington został zaprzysiężony na pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. W pierwszych amerykańskich wyborach zmierzył się z siedmioma innymi kandydatami. Został, jako jedyny przywódca USA w dziejach, wybrany jednogłośnie. Zagłosował na niego każdy z 69 wybranych elektorów.

Proces wyborczy rozpoczął się niedługo po ratyfikacji konstytucji USA, i trwał od 15 grudnia 1788 roku do 10 stycznia 1789 roku. Zdecydowane zwycięstwo Washingtona wynikało z jego ogromnej popularności, zyskanej podczas amerykańskiej rewolucji. Od kiedy zdecydował się wrócić z emerytury do aktywnego życia politycznego, był faworytem w wyścigu do fotela prezydenckiego.

Inauguracja urzędu odbyła się w Federall Hall w Nowym Jorku. Prezydenta witał tłum złożony z około 10 tysięcy osób. Przysięgę odebrał od niego kanclerz Robert S. Livingstone.

Wraz z pierwszą głową państwa wybrano także wiceprezydenta USA, którym został John Adams. Obydwaj przywódcy sprawowali swoje urzędy do marca 1797 roku.