Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

29 kwietnia. W 1945 roku Adolf Hitler wziął ślub z Evą Braun i spisał swój testament

Najważniejsze rocznice

Adolf Hitler i Eva Braun byli związani od 1932 roku, jednak ślub wzięli dopiero na dzień przed śmiercią.

fot.nieznany, kol. Ruffneck88/CC BY-SA 4.0 Adolf Hitler i Eva Braun byli związani od 1932 roku, jednak ślub wzięli dopiero na dzień przed śmiercią.

 

29 kwietnia 1945 roku Adolf Hitler poślubił Evę Braun. Uroczystość odbyła się w podziemnym schronie w Berlinie, gdzie kanclerz III Rzeszy przebywał w trakcie oblężenia miasta. Tego samego dnia przywódca Niemiec spisał swój polityczny testament.

Pod koniec kwietnia 1945 roku los rozpętanej przez III Rzeszę wojny był już przesądzony. Niemcy przegrały na wszystkich frontach. Führer zdawał sobie z tego sprawę, ale wciąż sprzeciwiał się próbom porozumienia z aliantami. Doprowadziło to do jego konfliktu z najbliższymi dotąd współpracownikami, Hermannem Göringiem i Heinrichem Himmlerem. Pierwszego Hitler skazał na śmierć już 27 kwietnia, wyrok jednak nie został wykonany. Drugi został 29 kwietnia pozbawiony członkostwa w NSDAP.

W schronie towarzyszyła kanclerzowi grupka zaufanych osób, w tym Eva Braun, z którą był związany od 1932 roku. Małżeństwo, zawarte w obecności notariusza, a być może także i księdza, trwało niecałe dwa dni. Nazajutrz po ślubie, 30 kwietnia 1945 roku, zarówno Hitler, jak i Braun popełnili samobójstwo.