Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

22 grudnia. W 1970 roku strajkujący w stoczni szczecińskiej podpisali porozumienie z rządem

Najważniejsze rocznice

Bilans wydarzeń grudniowych był tragiczny - 45 zabitych i ponad tysiąc rannych.

fot.domena publiczna Bilans wydarzeń grudniowych był tragiczny – 45 zabitych i ponad tysiąc rannych.

22 grudnia 1970 roku w stoczni szczecińskiej strajkujący podpisali porozumienie z rządem. Zakończyło to trwającą od 14 grudnia falę protestów, które objęły większość Wybrzeża.

Strajki rozpoczęły się w Stoczni Gdańskiej. Ich wybuch był związany z ogłoszeniem przez Władysława Gomułkę, I sekretarza KC PZPR, wzrostu cen żywności. Jego przemówienie z 12 grudnia 1970 roku było transmitowane przez radio i telewizję.

Już 15 grudnia protest gdańskich robotników rozlał się na inne zakłady. Ogłoszono strajk powszechny i spisano główne postulaty ruchu, dotyczące przede wszystkim podniesienia płac i dostosowania ich do wyższych cen żywności. Władza nie zamierzała jednak dyskutować ze strajkującymi. Jeszcze tego dnia na ulicach Gdańska pojawiło się wojsko. Dwa dni później doszło do tragedii. W Gdyni siły porządkowe otworzyły ogień do robotników, zabijając 16 osób. Ogółem w wyniku brutalnego tłumienia strajków zginęło 45 osób, a ponad tysiąc zostało rannych.

Eskalacja wydarzeń doprowadziła do tego, że 20 grudnia Władysław Gomułka został usunięty ze stanowiska I sekretarza. Podpisane 22 grudnia porozumienie załagodziło sytuację. Spokój nie trwał jednak długo – już w styczniu 1971 roku niektóre zakłady na Wybrzeżu znowu strajkowały.