Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

14 grudnia. W 1911 roku Roald Amundsen zdobył biegun południowy

Najważniejsze rocznice

Podróżnicy zatknęli na biegunie norweską flagę.

fot.domena publiczna Podróżnicy zatknęli na biegunie norweską flagę.

14 grudnia 1911 roku po wielu próbach zostało zdobyte jedno z najbardziej niedostępnych miejsc na ziemi – biegun południowy. Jako pierwsza dotarła tam wyprawa dowodzona przez Roalda Amundsena.

Norweski podróżnik zainteresował się biegunem południowym po tym, jak w 1909 roku Albert Cook i Robin Edwin Perry ogłosili zdobycie bieguna północnego. „Dlaczego ktokolwiek miałby chcieć wybrać się w miejsce, gdzie był już ktoś inny?” – argumentował Amundsen.

Równocześnie zamiar dotarcia do 90 równoleżnika powziął brytyjski oficer, Robert Falcon Scott. W efekcie mniej więcej w tym samym czasie przez Antarktydę maszerowały dwie wyprawy. Każdy z podróżników wybrał jednak inny punkt wyjścia. Scott wyruszył z okolic cieśniny McMurdo, podczas gdy Amundsen wybrał na bazę rejon Zatoki Wielorybiej.

Obydwie grupy czekał wielotygodniowy marsz przez śnieg. Norwedzy, między innymi za sprawą lepszej organizacji i wykorzystania nart, okazali się szybsi. Na biegun dotarli z trzema saniami i siedemnastoma psami. Na znak swojego pobytu zostawili mały trzyosobowy namiot z norweską flagą i swój proporzec.

Brytyjczycy mieli mniej szczęścia. Dotarli na biegun około miesiąc po rywalach. I nie udało im się powrócić do statku.