Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

20 grudnia. Stanisław Wojciechowski został prezydentem Polski

Najważniejsze rocznice

Stanisław Wojciechowski sprawował urząd prezydenta RP w latach 1922-1926.

fot.Kazimierz Dunin-Markiewicz/domena publiczna Stanisław Wojciechowski sprawował urząd prezydenta RP w latach 1922-1926.

20 grudnia 1922 roku Stanisław Wojciechowski został wybrany na urząd prezydenta RP. Stanowisko to objął po zamordowanym kilka dni wcześniej Gabrielu Narutowiczu.

Funkcję głowy państwa po śmierci prezydenta Narutowicza przejął marszałek Sejmu, Maciej Rataj. On też wyznaczył dzień ponownych wyborów i zwołał zgromadzenie narodowe na 20 grudnia.

Tym razem zgłoszono jedynie dwóch kandydatów na najwyższy urząd w państwie. Rywalem Wojciechowskiego, wysuniętego przez PSL „Piast”, był Kazimierz Morawski, prezes Polskiej Akademii Umiejętności, związany z krakowskimi konserwatystami i zgłoszony przez prawicę.

W odróżnieniu od poprzednich wyborów, w trakcie których rozstrzygnięcie przyniosło dopiero piąte głosowanie, tym razem decyzja zapadła już w pierwszej turze. Wojciechowski zdobył aż 298 głosów, a więc wymaganą bezwzględną większość. Morawskiego poparło 221 członków zgromadzenia.

Prezydent-elekt został zaprzysiężony i objął urząd jeszcze tego samego dnia. Sprawował go do 14 maja 1926 roku, kiedy ustąpił ze stanowiska w wyniku zamachu majowego.