Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

20 września. W 1973 roku odbył się słynny mecz tenisowy między Billie Jean King i Bobbym Riggsem

Najważniejsze rocznice

Mecz, transmitowany przez amerykańską telewizję, obejrzało nawet 90 milionów widzów.

fot.domena publiczna fot.domena publiczna Mecz, transmitowany przez amerykańską telewizję, obejrzało nawet 90 milionów widzów.

20 września 1973 roku na stadionie Houston Astrodome w Teksasie odbył się mecz tenisa, rozgrywany między Billie Jean King i Bobby’m Riggsem. Najsłynniejsza „wojna płci” na korcie zmieniła postrzeganie damskiego tenisa.

Mecze tenisa, w których kobiety rywalizowały z mężczyznami, odbywały się już wcześniej. Rozgrywka między 29-letnią Billie Jean King, wielokrotną triumfatorką Wimbledonu, oraz 55-letnim Bobby’m Riggsem, w przeszłości wielokrotnie uznawanym za najlepszego tenisistę na świecie, wzbudziła jednak nieporównywalnie większe zainteresowanie.

Inicjatorem meczu był sam Riggs, który wyzwał King na pojedynek, ogłaszając, że kobieca gra nie dorównuje tej męskiej, a on będzie w stanie wygrać z każdą kobietą mimo swojego wieku. Twierdzenia te skłoniły niechętną początkowo King do przyjęcia wyzwania. Od lat walczyła ona o prawa kobiet na korcie, w tym prawo do równego wynagrodzenia.

Stawką w meczu była nagroda w wysokości 100 tysięcy dolarów. Był on transmitowany w najlepszym paśmie antenowym. Obejrzało go około 90 milionów widzów. Niekwestionowaną zwyciężczynią starcia została King, która wygrała w trzech setach.