20 sierpnia. W 1618 roku Zygmunt III Waza zakazał rozpowszechniania antysemickiego „Zwierciadła Korony Polskiej”
Najważniejsze rocznice
20 sierpnia 1618 roku dzieło Sebastiana Miczyńskiego „Zwierciadło Korony Polskiej” zostało oficjalnie zakazane dekretem królewskim. Antysemicki traktat wywoływał a terenie Rzeczpospolitej wrogie reakcje przeciwko Żydom.
Miczyński był profesorem filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W wydanej w 1618 roku pracy, zadedykowanej między innymi wojewodzie poznańskiemu, oskarżał Żydów o liczne przewinienia religijne, gospodarcze i obyczajowe. Zarzucał im między innymi, że okradają w nocy kościoły, zabierając z nich Eucharystię. Twierdził też, że są paserami, fałszerzami, alfonsami, a także mordują w celach rytualnych chrześcijańskie dzieci.
Autor traktatu wskazywał również, że Żydzi stanowią zagrożenie dla Rzeczpospolitej. Nie tylko szpiegują i unikają podatków, ale także wpędzają żołnierzy w alkoholizm. Radził jednocześnie, by nie utrzymywać stosunków z Żydami, wprowadzać ograniczające ich regulacje, a nawet deportować.
„Zwierciadło Korony Polskiej” wywołało w Rzeczpospolitej dużo napięć. Stało się przyczyną wielu wystąpień antysemickich, w tym pogromu Żydów w Krakowie. To właśnie niepokoje społeczne sprawiły, że król Zygmunt III Waza zakazał druku i rozpowszechniania tez Miczyńskiego. Zakaz ten został utrzymany przez jego następcę, Władysława IV. Mimo tych środków dzieło wciąż pozostawało w obiegu.
20 sierpnia 1968 roku trzy polskie dywizje, obok jednostek czterech innych państw Układu Warszawskiego, wkroczyły na teren Czechosłowacji (tzw. operacja „Dunaj”), tłumiąc tam zapoczątkowany przez nową ekipę rządzącą, z Alexandrem Dubčekiem na czele, proces demokratyzacji życia społeczno-politycznego oraz rozpoczęte reformy gospodarcze. Udział wojsk PRL-u w zwalczaniu tendencji wolnościowych w innym kraju poważnie nadwyrężył autorytet armii w polskim społeczeństwie, stanowił bowiem jaskrawe pogwałcenie często eksponowanego przez wojskowych hasła „Za wolność waszą i naszą” (notka autorstwa dr. hab. Zdzisława Zblewskiego).
urodzili się 20 sierpnia
polskie bitwy stoczone 20 sierpnia
Bitwa o Mławę (20–22 sierpnia 1920)
Bitwa o Mławę, walki o Mławę, walki pod Mławą (20–22 sierpnia 1920) – walki toczone w toku wojny polsko-bolszewickiej. Grupa gen. Franciszka Krajowskiego, wykonująca w ramach końcowej fazy bitwy nad Wkrą pościg za cofającymi się na wschód niedobitkami...
Zajęcie twierdzy brzeskiej (20 sierpnia-7 września 1920)
Zajęcie twierdzy brzeskiej, odbicie twierdzy brzeskiej, zajęcie Brześcia nad Bugiem (20 sierpnia-7 września 1920) – walki prowadzone w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w następstwie bitwy warszawskiej. Bolszewicy pobici pod Warszawą zaczęli reorganizować swe oddziały dopiero na przedpolach Białegostoku. Dlatego...
Bitwa białostocka (20–23 sierpnia 1920)
Bitwa białostocka, bitwa o Białystok (20–23 sierpnia 1920) – bitwa stoczona w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Oddziały 2 Armii gen. Edwarda Rydza-Śmigłego maszerowały za wycofującymi się po przegranej bitwie warszawskiej dywizjami XVI i III Armii sowieckiej, z których część...