Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Prawdziwa historia najwybitniejszej himalaistki świata – pierwszy film oparty na archiwach i audio-pamiętniku Wandy Rutkiewicz

fot.Materiał prasowy „Ostatnia Wyprawa – The Last Expedition”

W maju podczas Millennium Docs Against Gravity odbędzie się światowa premiera filmu „Ostatnia Wyprawa – The Last Expedition”. Reżyserka – Eliza Kubarska, która sama jest alpinistką, wyrusza w Himalaje w poszukiwaniu Wandy. Kluczem do eksploracji jest tajemniczy audio-pamiętnik bohaterki znaleziony wśród sterty materiałów archiwalnych.

Wanda Rutkiewicz była pierwszą kobietą świata i pierwszą osobą z Polski na najwyższych szczytach ziemi. Bez zaproszenia wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę. Wanda mówi: „Doskonale wiem, że nie ma powrotu dla mnie”. Zaginęła ponad 30 lat temu. Jej ciało nigdy nie zostało odnalezione. Niektórzy twierdzą, że została w klasztorze buddyjskim. Film zgłębia jej życie i tajemnicę z udziałem znanych wspinaczy: Reinholda Messnera, Krzysztofa Wielickiego i Carlosa Carsolio, a także bliskich jej kobiet: siostry Janiny Fies i menadżerki Marion Feik.

To nie tylko opowieść o Kobiecie Legendzie, ale również kontrowersyjna historia o przekraczaniu granic, kobiecej ambicji i nieograniczonej sile. A wszystko to oparte na archiwalnych materiałach, do których nikt wcześniej nie dotarł, nie bez przyczyny…

„Ostatnia Wyprawa” – film otwarcia festiwalu MDAG, powalczy o nagrodę w Konkursie Głównym

Film „Ostatnia Wyprawa – The Last Expedition” został zakwalifikowany do aż 3 konkursów! Podczas Millennium Docs Against Gravity powalczy o nagrode w Konkursie GłównymKonkursie Polskim oraz Konkursie o Nagrodę Onet.Pl Big Screen Doc.

fot.Materiał prasowy „Ostatnia Wyprawa – The Last Expedition”

„Ostatnia wyprawa” została wybrana filmem otwarcia festiwalu. Pierwszy pokaz odbędzie się podczas Gali Otwarcia MDAG, 9 maja o godz. 19:30 w Multikinie Warszawa Złote Tarasy. Kolejne projekcje wg harmonogramu festiwalowego, również we Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy i Łodzi. Film pojawi się w regularnej dystrybucji na jesień tego roku.

Reżyserką filmu jest Eliza Kubarska, filmowiec i alpinistka, której filmy „The Wall of Shadows / Ściana cieni”, „K2.Touching The Sky”, „Walking Under Water / Badjao Duchy z Morza”, „What happened on Pam Island” oraz są szeroko nagradzane na festiwalach całego świata. Producentką filmu jest Monika Braid, która specjalizuje się w koprodukcjach międzynarodowych. Wraz z Elizą tworzą silny kobiecy team, realizujący filmy często w ekstremalnych warunkach.

fot.Materiał prasowy „Ostatnia Wyprawa – The Last Expedition”

„Ostatnia Wyprawa – The Last Expedition”

Polska/Szwajcaria • maj 2024 • Czas trwania: 85 minut
Zdjęcia: Polska, Nepal, Indie, Włochy, Niemcy, Austria


Reżyseria i scenariusz: Eliza Kubarska
Zdjęcia: Piotr Rosołowski, Marcin Sauter, Małgorzata Szyłak
Producent: Monika Braid
Produkcja: Braidmade Films
Montaż: Bartosz Pietras

Dźwięk: Zosia Moruś

Muzyka: Marcel Vaid

Udźwiękowenie: Gina Keller

Link do teasera: https://www.youtube.com/watch?v=XmeukXgCaVo

Facebook: https://www.facebook.com/theLastExpeditionRutkiewicz/
Instagram: https://www.instagram.com/wanda_rutkiewicz_film/

Patron medialny: Fundacja Wandalistki

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.