Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Premiera „Oppenheimera” ze strajkiem aktorów w tle

Wielkimi krokami zbliża się premiera filmu „Oppenheimer”, którego reżyserem jest Christopher Nolan. Zapowiadany jako blockbuster film opowiadający o życiu Juliusza Roberta Oppenheimera, uważanego za ojca bomby atomowej ma trafić na ekrany naszych kin 21 lipca. Sam Oppenheimer, kierujący w trakcie II wojny światowej Projektem Manhattan będąc świadkiem próbnej eksplozji jądrowej, powiedział o sobie, że stał się „niszczycielem światów”.

Film zaś jest oparty na książce Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej, autorstwa Kaia Birda oraz Martina J. Sherwina.

W roli tytułowej zobaczymy Cilliana Murphy’ego, który tak bardzo starał się w nią „wczuć”, że w pewnym momencie jak sam mówił, poczuł się jak naładowany jakąś dziwną energią, a do tego wręcz przestał jeść. W filmie zobaczymy także Emily Blunt jako żonę genialnego fizyka Katherine, Gary’ego Oldmana jako Harry’ego S. Trumana, a także Matta Damona, Florence Pugh i Roberta Downey’a Jra. W kontekście filmu niezwykle interesujący jest fakt, że Christopher Nolan, słynący z niechęci do generowanych komputerowo efektów specjalnych (computer-generated imagery – CGI) w tym akurat filmie postanowił nie skorzystać z nich w ogóle.

Szczególnym wyzwaniem musiało zatem być nakręcenie sceny, w której ma miejsce test Trinity. Wtedy to na pustyni w Nowym Meksyku w 1945 roku przeprowadzono pierwszą próbę bomby atomowej.

Ciekawostką zaś w odniesieniu do niedawnych związanych z promocją filmu wydarzeń jest to, że w piątek, 14 lipca, Cillian Murphy, Emily Blunt, Florence Pugh i Matt Damon zdecydowali się opuścić londyńską premierę, ponieważ zamierzali przygotowywać transparenty, aby następnie dołączyć do strajku prowadzonego przez Screen Actors Guild – American Federation of Television and Radio Artists (SAG-AFTRA).

Z tego też powodu sama premiera została nawet przyśpieszona o godzinę. Kością niezgody jest tutaj to, w jaki sposób aktorzy są wynagradzani za swój udział w filmach trafiających na platformy streamingowe typu Netflix, HBO MAX, Amazon Prime Video czy Disney+. W rozmowach zaś na razie trwa impas. Natomiast data polskiej premiery „Oppenheimera” zbliża się nieubłaganie!

Źródła

  1. Korycka, Gwiazdy wyszły z premiery „Oppenheimera”, aktorzy dołączyli do strajku. Takiej sytuacji nie było od lat 60., https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114438,29968789,gwiazdy-wyszly-z-premiery-oppenheimera-aktorzy-dolaczyli.html, dostęp: 15.07.2023.
  2. Marcinkowski, Cillian Murphy o graniu Oppenheimera: W pewnym momencie po prostu przestałem jeść, https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114438,29966467,cillian-murphy-o-graniu-oppenheimera-w-pewnym-momencie-po-prostu.html, dostęp: 15.07.2023.
  3. de Oliveira, Oppenheimer – kiedy polska premiera filmu Christophera Nolana? Zwiastun i obsada biografii geniusza, https://www.pcworld.pl/news/Oppenheimer-kiedy-polska-premiera-filmu-Christophera-Nolana-Zwiastun-i-obsada-biografii-geniusza,443076.html, dostęp: 15.07.2023.
  4. Tomczyk, Oppenheimer bez żadnego CGI. Test nuklearny to dopiero początek, https://www.benchmark.pl/aktualnosci/oppenheimer-zero-cgi.html, dostęp: 15.07.2023.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.