Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Nowa adaptacja „Chłopów”

O tym filmie mówiło się już od 2020 roku, jednakże jego twórcy kazali nam na niego poczekać. W końcu jednak ujrzeliśmy pierwsze zwiastuny. I możemy powiedzieć, że będzie to ekranizacja inna, niż wszystkie.

A jeżeli dodamy do tego, że twórcami filmu są Hugh Welchman i DK Welchman, czyli Dorota Kobiela, którzy stoją za sukcesem „Twojego Vincenta” to, dlaczego ci „Chłopi” na podstawie powieści naszego noblisty Władysława Reymonta będą wyjątkowi, stanie się jasne.

fot. YouTube / Nextfilmpl

Tak jak „Twój Vincent”, tak i „Chłopi” powstają w technice animacji malarskiej. A to musi potrwać. Nic więc dziwnego, że konieczne było przełożenie pierwszego zapowiadanego na 2022 rok terminu premiery. W filmie pojawią się dzieła takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski. Natomiast mrówczą pracę wykonało tutaj 100 pracujących w 4 studiach (Litwa, Ukraina, Serbia i Polska) malarzy. Namalowali oni łącznie aż 80 000 obrazów, co zajęło im aż 200 000 godzin!

Całość musi zostać w odpowiedni sposób przygotowana przez animatorów. Jak dużym zaś wyzwaniem jest stworzenie takiego filmu najlepiej wyjaśni sama DK Welchman, porównując go do poprzedniego dzieła:

Skala dwóch filmów jest nie do porównania. „Twój Vincent” to kameralny film, gdzie jest dużo statycznych ujęć, dialogów. „Chłopi” to prawdziwe widowisko. W filmie mamy imponujące sceny tańca, bitwy. To niesamowicie dynamiczne ujęcia, kamera często wędruje za bohaterem, wiele dzieje się w kadrze. Praca nad dwoma filmami oczywiście przynosiła wyzwania, przy „Twoim Vincencie” tworzyliśmy wiele autorskich rozwiązań, „Chłopi” stawiają jednak poprzeczkę znacznie wyżej.

Wśród aktorów, którzy zagrali w filmie, znajdziemy wiele znanych nazwisk. W rolę Jagny wcieliła się Kamila Urzędowska, oprócz niej na ekranie zobaczymy również Mirosława Bakę, Ewę Kasprzyk, Andrzeja Konopkę, Sonię Bohosiewicz, Małgorzatę Kożuchowską, Roberta Gulaczyka, Macieja Musiała, Dorotę Stalińską i Julię Wieniawę. Muzyka natomiast została skomponowana przez Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego.

Premiera „Chłopów” zgodnie z ostatnimi zapowiedziami będzie miała miejsce 13 października 2023 roku. Czekamy z niecierpliwością!

Źródła:

  1. Chłopihttps://next-film.pl/film/chlopi/, dostęp: 03.07.2023.
  2. „Chłopi” jak „Twój Vincent”. Tak będzie wyglądać ekranizacja powieści polskiego noblistyhttps://film.dziennik.pl/news/artykuly/8743640,chlopi-jak-twoj-vincent-tak-bedzie-wygladac-ekranizacja-powiesci.html, dostęp: 03.07.2023.
  3. Korycka, „Chłopi”. Niesamowity teaser ekranizacji powieści Reymonta. „To prawdziwe widowisko”https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114438,29921440,chlopi-jak-malowani-niesamowity-teaser-ekranizacji-powiesci.html, dostęp: 03.07.2023.

Komentarze (3)

  1. slope Odpowiedz

    Z niecierpliwością czekam na premierę nowej wersji tego filmu, gdyż poprzednia wersja odniosła tak duży sukces, że mam duże oczekiwania.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.