Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Koniec Kaliningradu, wraca Królewiec

Nieistniejący dzisiaj zamek królewiecki, ilustracja z ok. 1895 roku

Nie ma nawet co ukrywać, że data ogłoszenia tej decyzji nie została wybrana przypadkowo.

Posiedzenie działającej przy Głównym Geodecie Kraju Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej w tej sprawie miało miejsce już 12 kwietnia 2023 roku, natomiast sama decyzja została ogłoszona wczoraj. Czyli 9 maja, w 78 rocznicę obchodzonego przez Rosję dnia zakończenia II wojny światowej. Nie ukrywano przy tym, że jednym z czynników, które zadecydowały o podjęciu tej decyzji, jest trwająca inwazja Rosji na Ukrainę.

Zdaniem ekspertów w kontekście prowadzonej przez Federację Rosyjską wojny informacyjnej konieczna jest weryfikacja podejścia do nazw, które zostały nam w jakiś sposób narzucone, a które nie są akceptowane przez społeczeństwo.

Wspomniana Komisja stwierdziła zatem jednoznacznie, że dla miasta o rosyjskiej nazwie Калининград (Kaliningrad) zalecana jest wyłącznie polska nazwa Królewiec i nie jest zalecane stosowanie w języku polskim nazwy Kaliningrad, dla jednostki administracyjnej, w której znajduje się to miasto i noszącej rosyjską nazwę Калининградская область (Kaliningradskaja obłast) zalecana jest polska nazwa obwód królewiecki i nie jest zalecane stosowanie w języku polskim nazwy obwód kaliningradzki.

Dodano jednocześnie, że obecna rosyjska nazwa tego miasta jest sztucznym chrztem niezwiązanym ani z miastem, ani z regionem, historycznie miasto to znane jest w Polsce właśnie pod nazwą Królewiec. W istocie został on przemianowany na Kaliningrad w 1946 roku na cześć Michaiła Iwanowicza Kalinina, który zmarł miesiąc wcześniej (3 czerwca 1946 roku).

Swoją obecną nazwę miasto otrzymało w lipcu 1946 roku, na cześć zmarłego miesiąc wcześniej Michaiła Kalinina, radzieckiego polityka, tego samego, którego podpis widniał pod decyzją o zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu, w 1940 roku

Kim zaś był Kalinin? Formalnie przewodniczącym Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. Natomiast Polakom nazwisko to kojarzy się jednoznacznie negatywnie, ponieważ oprócz Józefa Stalina, Klimenta Woroszyłowa, Wiaczesława Mołotowa, i Anastasa Mikojana to właśnie nazwiska jego oraz Łazara Kaganowicza widnieją na decyzji katyńskiej, której skutkiem stało się wymordowanie polskich oficerów. Nazwiska Kalinina i Kaganowicza zostały na niej dopisane, jednakże należy przypuszczać, że wyrazili oni na to swoją zgodę. Natomiast Królewiec, w Polsce, ale nie tylko, odzyskuje swoją historyczną nazwę.

Źródła:

 1. K. Jasiewicz, Mechanizm podejmowania decyzji katyńskiej, „Dzieje Najnowsze”, nr 3/2013.
 2. W. Materski, Zbrodnia katyńska struktura winy [w:] Zbrodnia katyńska. Wina i Oskarżenie, „Zeszyty Katyńskie”, nr 19, Warszawa 2004.
 3. Symboliczna zmiana w symbolicznym dniu. Nie ma już Kaliningradu, wraca Królewiec, https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/to-koniec-kaliningradu-wraca-krolewiec-symboliczna-decyzja/pkes3nl, dostęp: 09.05.2023.
 4. M. Zaborowska, Nie Kaliningrad, a Królewiec. Uchwała weszła w życie,
  https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-nie-kaliningrad-a-krolewiec-uchwala-weszla-w-zycie,nId,6767096#crp_state=1, dostęp: 09.05.2023.

Komentarze (8)

 1. Alina Odpowiedz

  Teraz oczekuję, że to samo gremium uaktualni nazwę Stanisławowa, który został prawem kaduka nazwany Iwanofrankiwskiem …. najlepiej jakby to było w rocznicę Wołynia.

 2. jumping shell Odpowiedz

  Decyzja o przywróceniu historycznej nazwy Królewiec jest znacząca i ma swoje korzenie w kontekście trwającej sytuacji na Ukrainie. Jestem ciekaw, jak ta zmiana wpłynie na stosunki międzynarodowe i percepcję tego obszaru. Odbieram to jako symboliczny krok w redefiniowaniu tożsamości geograficznej.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.