Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Którzy z władców Rzeczpospolitej Obojga Narodów najbardziej zaszkodzili ojczyźnie?

Wśród królów elekcyjnych niewielu było takich, których można by uznać za prawdziwie zasłużonych. Równie trudno wskazać władców absolutnie najgorszych. Konkurencja jest bowiem bardzo silna.

Jan Kazimierz Waza nie uchronił Polski przed szwedzkim potopem. Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej. Henryk Walezy potajemnie uciekł z kraju. Którzy z władców byli najgorsi? Subiektywnego wyboru dokonał Kamil Janicki, prowadzący nowy kanał na Youtubie – „Wielka historia”. Sprawdź czy się z nim zgadzasz:

Jeśli materiał ci się spodobał i chcesz, żeby powstały kolejne – polub go, a przede wszystkim zasubskrybuj kanał Wielka Historia na YouTubie. 

O każdym z wymienionych władców możesz też przeczytać na naszych stronach. Henryka Walezego, Jana Kazimierza, Zygmunta III Wazę, Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Augusta III Sasa przybliżamy w hasłach encyklopedycznych przygotowanych przez naukowców z PAN i UAM.

Komentarze (5)

  1. Małgorzata Zaręba Odpowiedz

    August II Mocny? A może pytanie powinno brzmieć: „który z polskich królów elekcyjnych przysłużył się ojczyźnie?” Odpowiedź byłaby łatwiejsza…

  2. Krzysztof Odpowiedz

    Zdecydowanie najgorszym był Zygmunt III Waza. Skutki popełnionych przez niego błędów politycznych przeżyły go bowiem o stulecia i w większości trwają do dziś. Wszyscy po nim przyszli na warunki zastane, w których nie tylko niewiele już można było zrobić, ale zrobienie czegokolwiek graniczyło wręcz z cudem. Henryk III Walezy to była pomyłka, ale warto zwrócić uwagę, iż potem był jednym z najwybitniejszych władców Francji. Zatem znów warunki…

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.