Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Co jadali nasi przodkowie z Pomorza? Nowe ustalenia archeologów

Dieta mieszkańców Pomorza kilka tysięcy lat temu była bardziej urozmaicona, niż przypuszczano (ilustracja poglądowa).

fot.Viktor Mikhailovich Vasnetsov/domena publiczna Dieta mieszkańców Pomorza kilka tysięcy lat temu była bardziej urozmaicona, niż przypuszczano (ilustracja poglądowa).

Z najnowszych analiz wynika, że ludność zamieszkująca kilka tysięcy lat temu tereny nad Zatoką Pucką miała bardzo urozmaiconą dietę. Jak ustalili eksperci, poza rybami oraz fokami na ich stołach gościły również inne gatunki zwierząt. Jakie dokładnie?

Danuta Król z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, kierowniczka projektu, w ramach którego przeprowadzono szczegółowe badania artefaktów oraz szczątków zwierzęcych pozyskanych pod czas wykopalisk w dzisiejszym Rzucewie (w województwie pomorskim), wylicza:

W diecie dominowały co prawda ryby, były w niej też foki grenlandzkie, ale wśród kości znalezionych na terenie osady znajdowały też takie należące do zwierząt leśnych: tura, jelenia, sarny, wiewiórki czy kuny.

Naukowcy przeanalizowali m.in. pozostałości około 100 tysięcy ryb, które najprawdopodobniej zostały spożyte przez mieszkańców osady kilka mileniów temu. Na tej podstawie doszli do wniosku, że podstawę jadłospisu ówczesnych ludzi stanowiły szczupaki i dorsze.

Ponadto udało im się dowiedzieć więcej o zwyczajach dawnych myśliwych. Na kościach fok grenlandzkich znaleźli bowiem ślady nacięć wykonanych za pomocą krzemiennych narzędzi. Jak komentuje archeolożka: „Potwierdza to tezę, że upolowane sztuki przynoszono do osady w całości i w tym miejscu je oprawiano”.

Mapa Zatoki Puckiej z zaznaczonym Cyplem Rzucewskim.

fot.Krzysztof/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0 Mapa Zatoki Puckiej z zaznaczonym Cyplem Rzucewskim.

Badacze zdołali też zweryfikować wiek najstarszych konstrukcji, których szczątki odkryto w Rzucewie. Dotychczas uważano, że pierwsze budowle wzniesiono na tym obszarze w połowie III tysiąclecia p.n.e., jednak najnowsze analizy wykazały, że są one starsze o co najmniej 2 tysiące lat.

„Pierwsze domostwa pojawiły się na Cyplu Rzucewskim ok. 4500 r. p.n.e. Były to półziemianki, kształtem zbliżone do koła lub owalu o średnich wymiarach przekraczających nieco 3 na 3 metry” – komentuje Danuta Król. Około 4 tysięcy lat temu pomorscy myśliwi zaczęli budować chaty słupowe. Co ciekawe – w przeciwieństwie do mieszkańców południowej części Pomorza – nie stosowali w tym celu gliny. Przestrzeń między palami uszczelniali za pomocą mchu, gałązek i plecionki.

O tym, jak wyglądała dieta prehistorycznych ludzi pisaliśmy m.in. tutaj.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.