Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Naukowcy natrafili na ślady ukrytych zabudowań pod więzieniem na wyspie Alcatraz

Współczesny stan zabudowań na wyspie.

fot.druchoy/flickr/CC BY-SA 2.0 Współczesny stan zabudowań na wyspie.

Zanim na wyspie Alcatraz w Zatoce San Francisco powstało więzienie o zaostrzonym rygorze, znajdował się tam fort obronny. I choć próżno szukać śladów dawnej cytadeli na powierzchni, archeolodzy natrafili na nie pod ziemią. Pod powierzchnią nadal znajduje się m.in. magazyn amunicji oraz sieć tuneli.

Głównym zadaniem instalacji była ochrona rozwijającego się miasta San Francisco. Cytadela została wzniesiona w 1859 roku i stanowiła ważne stanowisko obronne w trakcie wojny secesyjnej. Na przełomie XIX i XX wieku służyła jako więzienie wojskowe.

W 1908 roku oryginalny fort uległ zniszczeniu. W kolejnych latach na gruzach wzniesiono nowy zakład karny, który od 1934 do 1963 roku stał się „domem” dla jednych z najgroźniejszych amerykańskich przestępców (przetrzymywano tam między innymi Ala Capone, Roberta Franklina Strouda, Ptasznika z Alcatraz, czy George’a Celino Barnesa, znanego jako Machine Gun Kelly).

Dziś dawne więzienie służy jako popularna atrakcja turystyczna – co poważnie utrudnia prace archeologom chcącym odtworzyć historię fortyfikacji obronnych na wyspie. Mimo to za pomocą nieinwazyjnych metod, takich jak radar czy skanery laserowe, udało im się zlokalizować ukryte pod powierzchnią pozostałości cytadeli.

Po porównaniu znalezisk ze starymi mapami i planami fortu oraz dokumentacją wojskową, badacze ustalili, że pod ziemią znajduje się sieć murowanych tuneli, a także magazyn amunicji oraz schron bombowy. Pogrzebanych zabudowań może być jednak więcej.

W amerykańskich archiwach zachowały się zdjęcia dawnej cytadeli.

fot.domena publiczna W amerykańskich archiwach zachowały się zdjęcia dawnej cytadeli.

„To całkowicie zmienia postać rzeczy” – mówi kierujący zespołem archeologów Timothy de Smet z Uniwersytetu Binghamton. – „Odkryte przez nas pozostałości budynków zachowały się w bardzo dobrym stanie, tuż pod powierzchnią. Oznacza to, że ruiny fortu nie zostały całkowicie zniszczone, jak dotychczas sądzono, lecz znajdują się pod naszymi stopami!” – dodaje naukowiec.

Najnowsze wyniki badań rzucają nowe światło na historię wyspy, powszechnie nazywanej Skałą (w języku angielskim) bądź Wyspą Głuptaków (po hiszpańsku). „Do tej pory poza kilkoma widocznymi śladami i mapami nie dysponowaliśmy żadnymi konkretami. Tymczasem nasze odkrycie potwierdziło podejrzenia niektórych archeologów i historyków” – komentuje współpracownik de Smeta, specjalista od historii Alcatraz John Martini.

Nieczynne już amerykańskie więzienie federalne położone na wyspie Alcatraz jest jedną z najsłynniejszych tego typu placówek na świecie. Przez lata oficjalnie utrzymywano, że żadnemu z osadzonych nigdy nie udało się uciec. W ubiegłym roku ujawniono jednak, iż najgłośniejsza próba wydostania się z więzienia, przeprowadzona 11 czerwca 1962 roku przez Franka Morrisa oraz Johna i Clarence’a Anglinów, najprawdopodobniej się powiodła.

Źródła informacji:

  1. J. Daley, Radar Scans Reveal Traces of 19th-Century Fort Beneath Alcatraz, Smithsonian.com (dostęp: 9.03.2019).
  2. T. S. de Smet, M. E. Everett, R. R. Warden i in., The fate of the historic fortifications at Alcatraz island based on terrestrial laser scans and ground‐penetrating radar interpretations from the recreation yard, „Near Surface Geophysics”, Wiley Online Library (dostęp: 9.03.2019).
  3. K. J. Wu, Ground-Penetrating Radar Reveals Military Structures Buried Beneath Alcatraz Penitentiary, Nova (dostęp: 9.03.2019).

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.