Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

11 czerwca. W 1742 roku zakończyła się pierwsza wojna śląska

Najważniejsze rocznice

Król pruski Fryderyk II Wielki wykorzystał słabą pozycję Marii Teresy, by odebrać Habsburgom Śląsk.

fot.Johann Georg Ziesenis/domena publiczna Król pruski Fryderyk II Wielki wykorzystał słabą pozycję Marii Teresy, by odebrać Habsburgom Śląsk.

11 czerwca 1742 roku cesarzowa Maria Teresa Habsburg i król pruski Fryderyk II Wielki podpisali we Wrocławiu układ pokojowy, kończący trwającą od 1740 roku I wojnę śląską. Na mocy porozumienia prawie cała sporna dzielnica przypadała Prusom.

Konflikt między cesarstwem Habsburgów a sprzymierzonymi z Saksonią Prusami rozpoczął Fryderyk, który postanowił wykorzystać trwający od śmierci ojca Marii Teresy, Karola VI, spór o sukcesję austriacką. W grudniu 1740 roku monarcha wkroczył na Śląsk. Już w styczniu 1741 roku wkroczył do Wrocławia, a w kwietniu wojska pruskie pokonały armię cesarską pod Małujowicami.

Po tym zwycięstwie do Prus dołączyły się inne państwa, wrogo nastawione wobec Habsburgów, w tym Francja, Hiszpania i Bawaria. Maria Teresa stanęła przed perspektywą walki na dwa fronty. Wobec kolejnych przegranych potyczek zdecydowała się na rokowania pokojowe. Niekorzystny pokój traktowała jednak tylko jako tymczasowe ustępstwo. Kolejny konflikt o Śląsk wybuchł już w 1744 roku.