Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Recenzja książki Karoliny Żebrowskiej „Polskie piękno”

Na okładce „Polskiego piękna” śliczna dziewczyna z lat 60. spogląda w oczy poważnej damie z początków XX wieku. Przyjrzyjcie się uważnie! To jedna i ta sama kobieta, autorka książki: Karolina Żebrowska.

Nawet osoby, które interesują się modą tylko pobieżnie, mają szansę kojarzyć Karolinę Żebrowską z anglojęzycznego filmu „Real Women – Beauty Through The Decades The Realistic Way”. Ma on już ponad 3 700 000 wyświetleń na YouTubie! Autorka połączyła w nim nie tylko swoją ogromną wiedzę na temat mody minionego stulecia, ale też warsztat reżyserski. I tak powstała dwuminutowa opowieść o modzie, a przy tej okazji – także o historii kobiet.

Książka „Polskie piękno. Sto lat mody i stylu” to rozwinięcie tego krótkiego internetowego majstersztyku w ponad 200-stronicowej książce, czy wręcz księdze pełnej herstorii, zdjęć rekonstrukcyjnych i autentycznych, fragmentów dawnych gazet czy wreszcie sylwetek ikon mody z poszczególnych dekad.

Album piękno ma nie tylko w tytule. Jest wydany po prostu ślicznie, co sprawia, że idealnie nadaje się na prezent. Twarda okładka ukryta jest pod obwolutą, zaś na wyklejce znajdziecie kolaż  przeróżnych modowych drobiazgów. To zaproszenie do podróży przez 100 lat historii polskich kobiet, ich mody, stylu, ale też po prostu – zależnej od licznych zawirowań codzienności.

Każdy rozdział książki zaczyna się od sesyjnego zdjęcia stylizacji, którą prezentuje sama autorka. Na fotografiach zobaczymy między innymi oryginały strojów takich jak: tradycyjny strój krakowski, dzienna suknia z okresu pierwszej wojny światowej czy słynny kostium Chanel. Niektóre elementy strojów to rekonstrukcje, które Karolina Żebrowska uszyła samodzielnie. Idealnie odwzorowała między innymi niezwykłą suknię wizytową z 1907 roku i sukienkę codzienną z lat 50. XX wieku. Oczywiście modelka (i jednocześnie stylistka) ma za każdym razem odpowiednio dobraną fryzurę, makijaż i, co równie ważne – pozę.

Kobiety za Zachodzie często miały większą swobodę, jeśli chodzi o strój, niż Polki.

fot.Osnafotos/CC BY-SA 2.0 de Kobiety za Zachodzie często miały większą swobodę, jeśli chodzi o strój, niż Polki.

Dzięki książce „Polskie piękno. Sto lat mody i stylu” można zauważyć, jak bardzo zmiany trendów w modzie kobiecej były komentowane i jak wielkie wywoływały wrażenie. Niby to tylko moda, a jednak prekursorki noszenia spodni poza kortem tenisowym, czy górskim szlakiem, naprawdę szokowały! Podobnie jak kobiety, które jako pierwsze zdecydowały się ściąć włosy na krótko. Te ostatnie zresztą szybko tego pożałowały, moda bowiem kołem się toczy i kobiece długie włosy za chwilę znów były na topie. Tak niewielkie z naszej perspektywy stylowe „szaleństwa” wtedy były prawdziwym przełomem!

Jeśli szukacie wiadomości na temat tła historycznego i obyczajowego, na którym przez ostatni wiek rozwijała się polska moda, nie zawiedziecie się. Stylizacje omówione na kartach książki są za każdym razem odzwierciedleniem sytuacji ekonomicznej i politycznej w kraju. I tak, gdy w czasie wojny paryżanki wciąż były modne i pociągały usta czerwoną szminką, Polki musiały zabezpieczyć dla siebie strój, który byłby przede wszystkim funkcjonalny i ciepły. Wciąż jednak dbały o nienaganne uczesanie i starały się wyglądać jak najlepiej.

W czasach PRL czytelniczki modowych periodyków zachęcane były z kolei, by ubierać się w sposób stonowany, praktyczny i oszczędny. Ich rówieśniczki na Zachodzie miały już wówczas zdecydowanie większy wybór w tym zakresie. Niezależnie od okoliczności, podkreśla jednak Żebrowska, Polki są niezłomne także, jeśli chodzi o dbanie o siebie. Idą przez życie z podniesionym czołem, w myśl zasady, że styl to coś, czego kupić się nie da.

Plusy:

  • eleganckie wydanie – książka sprawdzi się na prezent
  • piękne zdjęcia z oryginalnymi strojami sprzed dekad oraz ich rekonstrukcjami
  • dokładne ukazanie tła historycznego
  • poważne podejście do mody jako sztuki

Minusy:

  • „piękno” w książce to głównie moda i fryzury. Znacznie mniej przeczytacie o makijażu i zabiegach pielęgnacyjnych.

Zgrzyty:

  • brak

Metryczka

Autor: Karolina Żebrowska
Tytuł: „Polskie piękno. Sto lat mody i stylu”
Wydawca: Znak Horyzont
Oprawa: twarda
Liczba stron: 240
Rok wydania: 2018

Więcej o historii mody w Polsce:

 

 

Komentarze (1)

  1. Anonim Odpowiedz

    Kobieta w każdej epoce powinna dbać o . siebie nawet wtedy gdy by świat stanot na głowie…ps! Czytelniczka🙂

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.