Książka naszego publicysty najlepszą książką popularnonaukową roku. Tylko u nas wydawca komentuje ten sukces
20 listopada odbyła się gala plebiscytu „Książka Historyczna Roku”. Konkurs zorganizowały Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury, a patronatem objął go prezydent RP. Jednym z laureatów jest nasz publicysta Wojciech Königsberg.
Do udziału w plebiscycie zakwalifikowano publikacje, które ukazały się w języku polskim po raz pierwszy pomiędzy 1 stycznia 2017 r. a 31 maja 2018 r. W każdej z czterech kategorii nagradzane były dwie książki.
Jedną typowało jury w składzie: prof. dr hab. Antoni Dudek, dr hab. Jan Jacek Bruski, prof. dr hab. Andrzej Nowak, dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dr Piotr Gontarczyk, Piotr Semka, prof. dr hab. Jan Rydel oraz ks. prof. zw. dr hab. Waldemar Graczyk. Drugą w trwającym od 1 do 31 października głosowaniu internetowym wyłaniali czytelnicy. Kto wygrał? Jak czytamy w informacji prasowej rozesłanej przez Telewizję Polską:
W kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku” jury nagrodziło pracę Witolda Bagieńskiego pt. „Wywiad Cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961, t. 1-2”. Nagrodę czytelników w tej samej kategorii otrzymała książka autorstwa Mariusza Bechty i Wojciecha Muszyńskiego „Przeciwko Pax Sovietica. Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i struktury polityczne ruchu narodowego wobec reżimu komunistycznego 1944-1956”.
W kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” jury uhonorowało książkę Andrzeja Chwalby pt. „Wielka Wojna Polaków”. Czytelnicy w tej kategorii wybrali książkę autorstwa Wojciecha Königsberga „AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej”.
Po raz drugi przyznane zostały również nagrody w dwóch nowych kategoriach. Za „Najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku” jury uznało książkę Mariusza Korzeniowskiego, Krzysztofa Latawca i Dariusza Tarasiuka „Uchodźstwo Polskie w Rosji w latach I wojny światowej w świetle dokumentów”. W kategorii „Najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku” jury uhonorowało książkę w opracowaniu Jerzego Łazora „Moje wspomnienia. Stanisław Wojciechowski t. 1-2”.
Jury postanowiło przyznać honorowe wyróżnienia książkom: „Akcja specjalna Wisła”, Jana Pisulińskiego, „Bilety do Sklepu. Handel reglamentowany w PRL” Andrzeja Zawistowskiego, „Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy” Piotra Gursztyna oraz „To nie jest miejsce do życia. Stalinowskie wysiedlenia z nad Bugu i Bieszczadów” Krzysztofa Potaczały.
O komentarz odnośnie wygranej Wojciecha Königsberga w plebiscycie czytelników poprosiliśmy dyrektora wydawnictwa Znak Horyzont, które wypuściło książkę na rynek. Jak tłumaczy nam Maciej Gablankowski:
Nagroda czytelników dla Wojciecha Königsberga to świetna wiadomość dla prawdziwych historyków. Wojciech Königsberg nie jest apologetą czy bezmyślnym chwalcą każdego zbrojnego wyskoku czy pomniejszej strzelaniny o pietruszkę, to świetny historyk, który pozwala czytelnikowi zrozumieć w jakich warunkach działali i o co walczyli nasi żołnierze. Swoją drogą umie też porywająco opisać.
Źródła informacji:
- Komunikat prasowy TVP.
- Rozmowa z Maciejem Gablankowskim
Wojciech Königsberg
AK75. Brawurowe akcje Armii Krajowej
Sklep | Format | Zwykła cena | Cena dla naszych czytelników |
paskarz.pl | 46.90 zł | 31.89 zł idź do sklepu » |
Żeby skomentować Trzeba przeczytać- MB-warszawiaczek-