Co szczurza dieta może nam powiedzieć o życiu codziennym naszych przodków?
Naukowcy przebadali szczątki XIX-wiecznych szczurów, które zamieszkiwały Toronto i okolice i odkryli, że „miastowe” gryzonie żywiły się mięsem, podczas gdy ich kuzyni z terenów wiejskich byli raczej wegetarianami. No dobrze, ale co to ma wspólnego z historią ludzi? Okazuje się, że bardzo dużo!
Choć szczury towarzyszą ludziom od tysięcy lat, naukowcy wciąż stosunkowo niewiele wiedzą o ich stylu życia. Tymczasem informacje o tym, w jakich warunkach mieszkały i czym odżywiały się te niesłusznie pogardzane zwierzęta, mogą nam dużo powiedzieć o codzienności naszych przodków.
Z tego powodu dwaj archeozoolodzy, Eric Guiry z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej oraz Michael Buckley z University of Manchester, postanowili sprawdzić, jak odżywiały się między 1790 a 1890 rokiem gryzonie z Kanady. Przebadali szczątki 86 szczurów wędrownych. Wprawdzie wyniki ich analiz nie są szczególnie rewolucyjne, lecz metoda ta może nam pozwolić lepiej poznać zwyczaje żywieniowe ludzi w minionych epokach.
Najlepszy przyjaciel człowieka? Szczur!
„Szczury są interesujące przede wszystkim ze względu na to, że ich dieta odzwierciedla jedzenie, które pozostawiali po sobie ludzie” – tłumaczy jeden z badaczy, Eric Guiry. Nie jest bowiem tajemnicą, że wszystkożerne gryzonie nie gardzą resztkami z naszych stołów.
Naukowcy odkryli, że jadłospis tych spośród analizowanych gryzoni, które żyły w obrębie miasta, był bogaty w mięso i raczej monotonny. Szczury z terenów wiejskich miały dietę mniej „stabilną”, a przy tym ubogą w produkty pochodzenia zwierzęcego. Wynika to z tego, że często musiały szukać nowych źródeł pożywienia, ponadto współegzystowały z ludźmi mieszkającymi w mniejszych skupiskach, którzy na ogół produkują mniej odpadów.
Jakie wnioski płyną z tego dla historyków zajmujących się dziejami człowieka? Dieta szczurów nie tylko pokazuje, co jedli ówcześni ludzie, ale i daje przesłanki odnośnie tego, w jak dużych i bogatych społecznościach żyli.
Guiry i Buckley mają nadzieję, że wypracowana przez nich metoda posłuży w przyszłości do badania zwyczajów naszych przodków oraz pozwoli dokładniej poznać długą i zawiłą historię ludzko-szczurzej „przyjaźni”.
Źródła informacji:
- Quenqua D., City Rats Eat Meat. Country Rats Eat What They Can, „The New York Times” [dostęp: 19.10.2018].
- Solly M., Urban Rats Enjoy Richer, More Reliable Diet Than Their Rural Counterparts, Smithsonian.com [dostęp: 19.10.2018].
Dodaj komentarz