Dzięki badaniom archeologicznym wreszcie wiemy, kiedy we Włoszech zaczęto używać oliwy z oliwek
Włoscy naukowcy przeanalizowali ślady biologiczne, jakie pozostały na naczyniu, które w czasach starożytnych zawierało oliwę z oliwek. Dzięki ich badaniom wiemy wreszcie, kiedy we Włoszech zaczęto używać tego szlachetnego tłuszczu.
W latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku włoski archeolog Giuseppe Voza prowadził wykopaliska na stanowisku w Castelluccio. Jest to miejsce na wzniesieniu, w którym zidentyfikowano 12 chat z wczesnej epoki brązu.
Badacze znaleźli tam miedzy innymi dwie misy z przegrodami, mogące służyć do przechowywania kilku substancji na raz, dużą płytkę do gotowania oraz słój o wysokości około jednego metra. Ostatnie naczynie rozbite było na około 400 kawałków. Po złożeniu ich przez włoskich konserwatorów w całość okazało się, że jest to pojemnik na oliwę o jajowatym kształcie, ozdobiony glinianymi taśmami ułożonymi w ciekawe wzory.
Naukowcy, chcąc się dowiedzieć do czego tak naprawdę używano znalezionych w Castelluccio naczyń poddali je szczegółowym analizom. Okazało się, że mimo upływu czasu wciąż występują tu pozostałości organiczne.
Nowe badania ujawniły, że znajdują się na nich kwasy oleinowy i linolowy, oba będące charakterystycznymi składnikami oliwy z oliwek. Naczynia datowane są w przybliżeniu na koniec trzeciego tysiąclecia przed naszą erą (czyli mają w przybliżeniu pięć tysięcy lat).
W związku z tym dotychczasowe szacunki na temat tego, kiedy zaczęto używać we Włoszech oliwy należy przesunąć o kolejnych siedem wieków. Warto jednak wspomnieć, że choć to słoneczna Italia i jej kuchnia kojarzy nam się z oliwą, to nie tam znaleziono najstarsze ślady tłoczenia i wykorzystywania tego tłuszczu. Najstarsze gliniane naczynia zawierające jego pozostałości pochodzą z Izraela i mają około osiem tysięcy lat, a drzewa oliwne zaczęto uprawiać prawdopodobnie około sześciu lub ośmiu tysięcy lat temu.
Źródło informacji:
- 4,000-Year-Old Jar Contains Italy’s Oldest Olive Oil, livescience.com [dostęp 04.06.2018]
„Okazało się, że mimo upływu czasu wciąż występują tu pozostałości organiczne.”
Pozostałości elementów organicznych na tak wcześnie datowanych stanowiskach nie są niczym dziwnym. W badaniach epok wcześniejszych także występują szczątki organiczne, przy czym mogą to być o wiele starsze stanowiska.