Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Jak wypada odpowiadać na zaproszenia? Ten znany polski polityk zawsze odpisywał: DUPA

Wojciech Dzieduszyński (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Wojciech Dzieduszycki (fot. domena publiczna)

Na czteroliterowe pytanie Wojciech Dzieduszycki udzielał czteroliterowej odpowiedzi. Wbrew pozorom – zdecydowanie pozytywnej.

„Dziękuję uprzejmie, przyjdę akuratnie”. Pierwsze litery tego zdania, tworzące niezbyt parlamentarne czteroliterowe słowo, umieszczał na swoich biletach wizytowych Wojciech Dzieduszycki, potwierdzając w tej formie przyjęcie zaproszenia.

Przesyłane ówcześnie zaproszenia na rozmaite spotkania towarzyskie opatrzone były często skrótem utworzonym z pierwszych liter słów francuskiego zdania Répondez s’il vous plait (RSVP). Oznacza ono prośbę o poinformowanie zapraszającego, czy zamierza się z zaproszenia skorzystać. Na czteroliterowe pytanie Dzieduszycki udzielał czteroliterowej odpowiedzi, wbrew pozorom – zdecydowanie pozytywnej.

Człowiek godny szacunku

Znany z niekonwencjonalnych zachowań Wojciech Dzieduszycki (1848–1909) był przy tym człowiekiem jak najbardziej godnym szacunku – politykiem, literatem, filozofem i eseistą. Ukończył studia prawnicze w Wiedniu. Od 1896 roku był profesorem filozofii na uniwersytecie we Lwowie, w roku 1887 został członkiem korespondentem Akademii Umiejętności.

Dzięki hrabiemu Dzieduszyckiemu wiemy dokładnie, jak odpowiedzieć na każde zaproszenie (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Dzięki hrabiemu Dzieduszyckiemu wiemy dokładnie, jak odpowiedzieć na każde zaproszenie (fot. domena publiczna)

Obok pracy uniwersyteckiej angażował się w działalność polityczną: w latach 1876– 1889 był posłem na galicyjski Sejm Krajowy, w okresie 1879–1885 i od 1895 roku zasiadał w austriackiej Radzie Państwa, od 1898 roku był tajnym Radcą Dworu, od 1900 roku wiceprezesem, a od 1904 roku prezesem Koła Polskiego w Wiedniu.

W latach 1906–1907 sprawował urząd ministra ds. Galicji. Był rzecznikiem decentralizacji i autonomii w ramach monarchii austriackiej. Był również autorem prac historiozoficznych, filozoficznych, historycznych, a także powieści, dramatów i poematów.

Źródło:

Powyższy tekst ukazał się pierwotnie jako jedno z haseł Leksykonu polskich powiedzeń historycznych. Pozycja autorstwa Macieja Wilamowskiego, Konrada Wnęka i Lidii A. Zyblikiewicz została opublikowana nakładem wydawnictwa Znak w 1998 roku.

Tytuł, lead, ilustracje wraz z podpisami, wytłuszczenia, podział akapitów oraz śródtytuły pochodzą od redakcji. Tekst poddano podstawowej obróbce redakcyjnej.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.