Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Papież Franciszek rozsyła kartki noworoczne. Widać na nich małego chłopca niosącego ciało martwego brata do krematorium

Na odwrocie kartki widnieje krótki tytuł: „Owoc wojny”, pod nim zaś odręczny podpis Franciszka. Fotografia została wykonana w 1945 roku, niedługo po zrzuceniu bomby atomowej na Nagasaki.

Żołnierz piechoty morskiej Joe O’Donnell stacjonował w Japonii w latach 1945-1946. W ramach służby dokumentował skutki zrzucenia ładunków jądrowych na Hiroszimę i Nagasaki. Jedno z najsłynniejszych zdjęć O’Donnella przedstawia małego japońskiego chłopca z Nagasaki, dźwigającego na plecach zwłoki swojego brata. Bose dziecko stoi sztywno, na baczność, ma zaciśnięte wargi. Fotograf uchwycił je w kolejce do krematorium.

Poruszające zdjęcie stało się jednym z symboli ataku atomowego, który wprawdzie skłonił Japonię do kapitulacji, ale przy tym już w samym 1945 toku doprowadził do śmierci nawet ponad 220 tysięcy osób. Właśnie ten obraz papież Franciszek wybrał na potrzeby tegorocznych kartek, dystrybuowanych w związku z okresem świątecznym.

„Gest jest spójny z wcześniejszymi wysiłkami Franciszka, występującego przeciwko temu, co określa mianem trzeciej wojny światowej, toczonej na naszych oczach, w różnych częściach globu” – wyjaśnia watykanista John Allen, cytowany przez serwis informacyjny CNN. Portal katolicki Crux przypomina z kolei, że niedawno, bo w listopadzie 2017 roku ojciec święty zorganizował kongres międzynarodowy z udziałem 11 laureatów Nagrody Nobla, poświęcony sprawie rozbrojenia. Ostrzegał na nim przed „katastrofalnymi skutkami, tak dla środowiska, jak i człowieka, które niesie ze sobą wykorzystanie broni jądrowej”.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.