Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Nadal nie masz pomysłu na prezent? Ta książka spodoba się każdemu!

Podróż dookoła świata to okazja do poznania wielu nowych kultur. Co dopiero, kiedy wybiera się w nią wybitny historyk...

fot.Abraham Ortelius/domena publiczna Podróż dookoła świata to okazja do poznania wielu nowych kultur. Co dopiero, kiedy wybiera się w nią wybitny historyk…

Nieznane lądy, egzotyczne widoki, niezrozumiałe zwyczaje. I historia, która nie przypomina tej europejskiej, choć pełno w niej naszych śladów. Jej tajemnice odsłania historyk inny niż wszyscy i wnikliwy podróżnik, który niedawno wrócił z wyprawy dookoła globu.

Azerbejdżan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuala Lumpur, Singapur, Mauritius, Tasmania, Nowa Zelandia, Teksas, Nowy Jork, Madera i Frankfurt. Co łączy te wszystkie miejsca? Oczywiście podróż. I to nie byle jaka, ale dookoła świata. Nie byle jaki jest też podróżnik – wybitny historyk i pisarz Norman Davies.

Autor „Powstania ’44” i „Bożego Igrzyska” dotychczas skupiał się na historii Polski i Europy, odsłaniając przed czytelnikami ze Starego Kontynentu nieznane karty ich własnych dziejów. Tym razem – z tym samym instynktem odkrywcy – postanowił ruszyć na podbój nowych światów. I spojrzeć na nie tak, jak spojrzałby każdy wytrawny historyk: nie tylko przez pryzmat teraźniejszości, ale także jako produkt innej, nieznanej nam kolei losów.

Z wrodzoną sobie wrażliwością Davies stara się nie tyle sklasyfikować, co opisać i zrozumieć te części świata, dla których Zachód niekoniecznie jest punktem odniesienia. Pokazuje też jednocześnie, jak często ich losy splatały się z losami Europy, w sposób zresztą nie zawsze chlubny dla tej ostatniej.

Na globie oglądanym przez Normana Daviesa znajdują się kontynenty fascynujących historii. Na kartach książki poznajemy urzędniczkę paszportową z Azerbejdżanu i teksańskich ranczerów; dzieje pirackiego wybrzeża, dziś jednego z najbogatszych krajów świata, i losy hinduskich maharadżów; popłyniemy w rejs na Tasmanię i przejedziemy się rikszą ulicami Delhi.

Efekt zapiera dech w piersiach. To nowy sposób opowiadania globalnej historii i spojrzenia na Europę, której duchy i demony odnajdujemy na krańcach świata. Norman Davies przypomina nam starą prawdę, że „podróże kształcą”. Trzeba tylko podnieść wzrok ponad hotelowy basen czy bar i rozejrzeć się dookoła.

Na krańce świata jest najbardziej podróżniczą spośród książek historycznych i najbardziej historyczną spośród książek podróżniczych.

***

 – profesor Uniwersytetu Londyńskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej. Autor bestsellerowych prac, które tylko w Polsce rozeszły się w setkach tysięcy egzemplarzy, między innymi „Bożego igrzyska”„Powstania ’44”„Europy” i „Zaginionych królestw”. W listopadzie 2017 roku ukazała się jego najnowsza praca: „Na krańce świata”.

Zobacz świat oczami wybitnego historyka:

Komentarze (1)

  1. Michal2 Odpowiedz

    Super, nawet nie słyszałam o tej pozycji Daviesa, coś dla mnie :) Poszerzam swoją biblioteczkę, tak samo jak szafę ciuchów patriotycznych Red is bad ;)

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.