Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Rusza Śląskie Digitarium. Ponad 93 tysiące obiektów będzie dostępnych on-line

Stare książki na grafice poglądowej.

fot.Pacto Visual, domena publiczna Stare książki na grafice poglądowej.

Cztery instytucje kultury województwa śląskiego połączyły siły by zdigitalizować i udostępnić swoje zasoby. Już za trzy miesiące ruszy projekt, w ramach którego każdy będzie miał dostęp z dowolnego komputera do dokumentów, filmów, eksponatów, a nawet… rekwizytów i kostiumów operowych!

15 grudnia 2017 roku w Bibliotece Śląskiej uroczyście podpisano umowę o dofinansowanie projektu „Śląskie Digitarium. Digitalizacja i udostępnianie zasobów instytucji kultury województwa śląskiego”. Wydarzenie połączone było z konferencją prasową.

Projekt powstał w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020, a jego całkowita wartość to ponad 37,8 mln złotych. Środki unijne pokryją 85% wartości tej inwestycji. Według harmonogramu realizacja Digitarium rozpocznie się w marcu 2018 roku, a zakończy 31 grudnia 2021 roku.

„Śląskie Digitarium” jest realizowane przez cztery instytucje: Bibliotekę Śląską (lidera projektu) oraz Regionalny Instytut Kultury (odpowiedzialny za Mobilne Centrum Digitalizacji), Instytucję Filmową „Silesia Film” i Operę Śląską w Bytomiu. Celem przedsięwzięcia jest digitalizacja i udostępnienie zasobów kultury województwa śląskiego poprzez cyfryzację, archiwizację i prezentację zbiorów. W ramach niego ma powstać 153 TB danych, na których zapisanych zostanie ponad 93 tys. obiektów, prezentujących dokumenty piśmiennicza, filmy, zabytkowe eksponaty oraz rekwizyty i kostiumy operowe.

Podpisanie umowy w Bibliotece Śląskiej na zdjęciu Roberta Garstki. Screen z facebookowej strony Regionalnego Instytutu Kultury.

Podpisanie umowy w Bibliotece Śląskiej na zdjęciu Roberta Garstki. Screen z facebookowej strony Regionalnego Instytutu Kultury.

Łatwy i powszechny dostęp do kultury i wiedzy w Internecie dla każdego to główne założenie projektu. Jak mówi dyrektor Biblioteki Śląskiej, profesor Jan Malicki, dzięki Digitarium: „Można będzie zweryfikować wszystkie źródła. Nie tylko przeczytać o czymś w podręczniku, ale zobaczyć stary dokument na własne oczy”.

Członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik wyraził zadowolenie, że projekt zakłada intensywną współpracę instytucji kultury z regionu. Jak sam powiedział: „Daje nam to możliwość digitalizacji i udostępnienia zbiorów, które do tej pory były niedostępne. Są wśród nich np. zbiory muzyczne, nutowe, niezwykle ciekawe, ale nawet do końca niezinwentaryzowane”.

Zasoby będą prezentowane w ramach unowocześnionej Śląskiej Biblioteki Cyfrowej (ŚBC), która została utworzona w 2006 roku na mocy porozumienia pomiędzy Biblioteką Śląską a Uniwersytetem Śląskim. Dziś ŚBC gromadzi dane ponad 60 instytucji i ma w swoich zasobach ok. 300 tysięcy obiektów. Zwieńczeniem projektu będzie utworzenie regionalnego serwisu dostępowego, indeksującego i prezentującego dane z między innymi Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, Encyklopedii Województwa Śląskiego oraz podręcznika edukacji regionalnej. Jak powiedział Remigiusz Lis, Kierownik Działu Mediów Cyfrowych „Digitarium”: „Będzie to coś w rodzaju regionalnego minigoogla”.

Źródła informacji:

  1. Projekt „Śląskie Digitarium. Digitalizacja i udostępnianie zasobów instytucji kultury województwa śląskiego” – podpisanie umowy, Biblioteka Śląska.
  2. Regionalny Instytut Kultury – Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego, profil na facebooku.
  3. „Śląskie Digitarium” przybliży internautom 93 tys. obiektów kultury, Onet Śląsk.
  4. Śląskie skarby w sieci, Samorząd Województwa Śląskiego.
  5. Wiedza i kultura w internecie. Śląskie Digitarium, Radio Katowice.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.