Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Rusza Śląskie Digitarium. Ponad 93 tysiące obiektów będzie dostępnych on-line

Stare książki na grafice poglądowej.

fot.Pacto Visual, domena publiczna Stare książki na grafice poglądowej.

Cztery instytucje kultury województwa śląskiego połączyły siły by zdigitalizować i udostępnić swoje zasoby. Już za trzy miesiące ruszy projekt, w ramach którego każdy będzie miał dostęp z dowolnego komputera do dokumentów, filmów, eksponatów, a nawet… rekwizytów i kostiumów operowych!

15 grudnia 2017 roku w Bibliotece Śląskiej uroczyście podpisano umowę o dofinansowanie projektu „Śląskie Digitarium. Digitalizacja i udostępnianie zasobów instytucji kultury województwa śląskiego”. Wydarzenie połączone było z konferencją prasową.

Projekt powstał w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020, a jego całkowita wartość to ponad 37,8 mln złotych. Środki unijne pokryją 85% wartości tej inwestycji. Według harmonogramu realizacja Digitarium rozpocznie się w marcu 2018 roku, a zakończy 31 grudnia 2021 roku.

„Śląskie Digitarium” jest realizowane przez cztery instytucje: Bibliotekę Śląską (lidera projektu) oraz Regionalny Instytut Kultury (odpowiedzialny za Mobilne Centrum Digitalizacji), Instytucję Filmową „Silesia Film” i Operę Śląską w Bytomiu. Celem przedsięwzięcia jest digitalizacja i udostępnienie zasobów kultury województwa śląskiego poprzez cyfryzację, archiwizację i prezentację zbiorów. W ramach niego ma powstać 153 TB danych, na których zapisanych zostanie ponad 93 tys. obiektów, prezentujących dokumenty piśmiennicza, filmy, zabytkowe eksponaty oraz rekwizyty i kostiumy operowe.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.