Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Rusza Śląskie Digitarium. Ponad 93 tysiące obiektów będzie dostępnych on-line

Stare książki na grafice poglądowej.

fot.Pacto Visual, domena publiczna Stare książki na grafice poglądowej.

Cztery instytucje kultury województwa śląskiego połączyły siły by zdigitalizować i udostępnić swoje zasoby. Już za trzy miesiące ruszy projekt, w ramach którego każdy będzie miał dostęp z dowolnego komputera do dokumentów, filmów, eksponatów, a nawet… rekwizytów i kostiumów operowych!

15 grudnia 2017 roku w Bibliotece Śląskiej uroczyście podpisano umowę o dofinansowanie projektu „Śląskie Digitarium. Digitalizacja i udostępnianie zasobów instytucji kultury województwa śląskiego”. Wydarzenie połączone było z konferencją prasową.

Projekt powstał w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020, a jego całkowita wartość to ponad 37,8 mln złotych. Środki unijne pokryją 85% wartości tej inwestycji. Według harmonogramu realizacja Digitarium rozpocznie się w marcu 2018 roku, a zakończy 31 grudnia 2021 roku.

„Śląskie Digitarium” jest realizowane przez cztery instytucje: Bibliotekę Śląską (lidera projektu) oraz Regionalny Instytut Kultury (odpowiedzialny za Mobilne Centrum Digitalizacji), Instytucję Filmową „Silesia Film” i Operę Śląską w Bytomiu. Celem przedsięwzięcia jest digitalizacja i udostępnienie zasobów kultury województwa śląskiego poprzez cyfryzację, archiwizację i prezentację zbiorów. W ramach niego ma powstać 153 TB danych, na których zapisanych zostanie ponad 93 tys. obiektów, prezentujących dokumenty piśmiennicza, filmy, zabytkowe eksponaty oraz rekwizyty i kostiumy operowe.

Podpisanie umowy w Bibliotece Śląskiej na zdjęciu Roberta Garstki. Screen z facebookowej strony Regionalnego Instytutu Kultury.

Podpisanie umowy w Bibliotece Śląskiej na zdjęciu Roberta Garstki. Screen z facebookowej strony Regionalnego Instytutu Kultury.

Łatwy i powszechny dostęp do kultury i wiedzy w Internecie dla każdego to główne założenie projektu. Jak mówi dyrektor Biblioteki Śląskiej, profesor Jan Malicki, dzięki Digitarium: „Można będzie zweryfikować wszystkie źródła. Nie tylko przeczytać o czymś w podręczniku, ale zobaczyć stary dokument na własne oczy”.

Członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik wyraził zadowolenie, że projekt zakłada intensywną współpracę instytucji kultury z regionu. Jak sam powiedział: „Daje nam to możliwość digitalizacji i udostępnienia zbiorów, które do tej pory były niedostępne. Są wśród nich np. zbiory muzyczne, nutowe, niezwykle ciekawe, ale nawet do końca niezinwentaryzowane”.

Zasoby będą prezentowane w ramach unowocześnionej Śląskiej Biblioteki Cyfrowej (ŚBC), która została utworzona w 2006 roku na mocy porozumienia pomiędzy Biblioteką Śląską a Uniwersytetem Śląskim. Dziś ŚBC gromadzi dane ponad 60 instytucji i ma w swoich zasobach ok. 300 tysięcy obiektów. Zwieńczeniem projektu będzie utworzenie regionalnego serwisu dostępowego, indeksującego i prezentującego dane z między innymi Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, Encyklopedii Województwa Śląskiego oraz podręcznika edukacji regionalnej. Jak powiedział Remigiusz Lis, Kierownik Działu Mediów Cyfrowych „Digitarium”: „Będzie to coś w rodzaju regionalnego minigoogla”.

Źródła informacji:

  1. Projekt „Śląskie Digitarium. Digitalizacja i udostępnianie zasobów instytucji kultury województwa śląskiego” – podpisanie umowy, Biblioteka Śląska.
  2. Regionalny Instytut Kultury – Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego, profil na facebooku.
  3. „Śląskie Digitarium” przybliży internautom 93 tys. obiektów kultury, Onet Śląsk.
  4. Śląskie skarby w sieci, Samorząd Województwa Śląskiego.
  5. Wiedza i kultura w internecie. Śląskie Digitarium, Radio Katowice.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.