Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Najciekawsze książki, najlepsze stoiska. Co warto zobaczyć na Targach Książki Historycznej w Warszawie?

Zamek Królewski w Warszawie, widok na Akady Kubickiego. (fot. Szczebrzeszynski, domena publiczna)

fot.Szczebrzeszynski, domena publiczna Zamek Królewski w Warszawie, widok na Akady Kubickiego. (fot. Szczebrzeszynski, domena publiczna)

XXVI Targi Książki Historycznej w Warszawie, które rozpoczęły się dokładnie dziś o godz. 10:00 to prawdziwe święto historii i literatury w samym sercu stolicy. Nie mogło nas tam zabraknąć! Na początek odwiedziliśmy stanowiska Wydawców, z którymi stale współpracujemy. I których publikacje możemy szczerze polecić.

Bellona SA (stoisko nr 60)

Wydawnictwo Bellona SA przygotowało jedno z największych stoisk podczas tegorocznych Targów, prezentując jedną z najbardziej obfitych ofert wydawniczych. Znajdzie się tu coś dla miłośników historii XX wieku, na przykład „Anglik Stalina” Andrewa Lownie’go czy „Wyspa ostatniej nadziei” Lynne Olson, ale i epok wcześniejszych jak „Imperium Habsburgów” Pietera M. Judsona. Na stoisku Bellony można również znaleźć „Afery gospodarcze PRL”, czyli najnowszą książkę duetu Kazimierza Kunickiego i Tomasza Ławeckiego. A to nie wszystko – czeka tu także na miłośników historii niezwykły gadżet: kalendarz z Navalem, polskim komandosem, który ma niezwykły dar opowiadania o swoich przygodach.

fot. redakcja serwisu "TwojaHistoria.pl"

fot. redakcja serwisu „TwojaHistoria.pl”

Świat Książki (stoisko nr 59)

Świat Książki zaprasza w tym roku miłośników literatury i historii w każdym wieku. Dział dziecięcych pozycji zajmuje aż 1/3 całego stanowiska. Nie brakuje jednak perełek dla starszych oraz wytrawnych pasjonatów historii. Najnowsze książki: „Eichmann przed Jerozolimą” Bettiny Stangneth oraz „Gala-Dali” Carmen Domingo to bestsellerowe tegoroczne pozycje. Odwiedzając stoisko Świata Książki nie można ominąć również biografii Van Gogha autorstwa G.W. Smitha oraz S. Naifeha, na podstawie której powstał w tym roku film „Twój Vicent”.

fot. redakcja serwisu "TwojaHistoria.pl"

fot. redakcja serwisu „TwojaHistoria.pl”

Dom Wydawniczy REBIS – Poznań (stoisko nr 113)

Chociaż większość wpada na stoisko po „Niemców” Piotra Zychowicza, REBIS ma do zaproponowania miłośnikom historii znacznie więcej. „Chwała Aten” Anthony’ego Everitta to opis dziejów jednej z najwspanialszych cywilizacji na świecie. „Atlas lądów niebyłych” Edwarda Brooke-Hitchinga to prawdziwy raj dla pasjonatów historii i geografii. Najbardziej dumne może być jednak wydawnictwo REBIS z jedynej obecnej na polskim rynku wydawniczym pełnej wersji „Archipelagu Gułag” Aleksandra Sołżenicyna.

fot. redakcja serwisu „TwojaHistoria.pl”

Wydawnictwo Poznańskie (stoisko nr 16)

Bogatej oferty Wydawnictwa Poznańskiego nie trzeba przedstawiać chyba żadnemu miłośnikowi dobrej literatury. Jednak uczestnicy tegorocznych Targów Książki Historycznej w Arkadach Kubickiego nie mogą ominąć na stoisku kilku wyjątkowych pozycji, jak np. „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego, który jest efektem prawdziwego dziennikarskiego śledztwa człowieka, który chciał odkryć historię swojego dziadka. Przedpremierowo można dostać tu również „Radziwiłłów” Witolda Banacha oraz „Ottona I Wielkiego” Jerzego Strzelczyka: historie „wielkich”, w których nie zabrakło ciekawostek. Oczywiście historycznych.

fot. redakcja serwisu "TwojaHistoria.pl"

fot. redakcja serwisu „TwojaHistoria.pl”

Wydawnictwo Napoleon V (stoisko nr 15)

To powstałe w 2010 roku wydawnictwo od początku tworzyli historycy lub osoby blisko z historią związane. W ich ofercie znajdziemy przekrój przez niemal wszystkie epoki, jednak w tym roku stoisko Napoelona V to prawdziwy raj dla miłośników historii najnowszej, pasjonatów militariów i historii wojskowości oraz polityki. Znajdziecie tu nie tylko bestsellerowe „Ardeny 1944-1945. Ostatnie tchnienie wojsk pancernych Hitlera” Christera Bergströma czy nową książkę Petera H. Wilsona „Wojna trzydziestoletnia 1618-1648. Tragedia Europy”, ale także pierwszą wydaną po polsku biografię Franklina Delano Roosevelta autorstwa Jeana Edwarda Smitha. Historię wielkiego polityka, ale i zwykłego człowieka, który popełnił tak w życiu osobistym, jak i publicznym wiele błędów, jednocześnie odnosząc niejeden sukces.

fot. redakcja serwisu "TwojaHistoria.pl"

fot. redakcja serwisu „TwojaHistoria.pl”

Wydawnictwo Literackie – Noir Sur Blanc (stoisko nr 77)

Na półkach Wydawnictwa Literackiego spotkamy oczywiście wszystkie tegoroczne nowości i bestsellery jak „Tajna wojna” Maxa Hastingsa czy „Córki Wawelu” Anny Brzezińskiej. Jest jednak pozycja, która zaskakuje, i o której nie można nie wspomnieć. Dla wszystkich, którzy czytali „Potop” Sienkiewicza będzie stanowić ona idealne (kontr)uzupełnienie. Mowa tu o książce „Potop. Czas hańby i sławy” Sławomira Leśniewskiego.

fot. redakcja serwisu "TwojaHistoria.pl"

fot. redakcja serwisu „TwojaHistoria.pl”

Wydawnictwo Naukowe PWN (stoisko nr 118)

„Historia Polski. 1914-2015” Wojciecha Roszkowskiego to pozycja najbardziej rzucająca się w oczy na stoisku Wydawnictwa Naukowego PWN. Oprócz tego jednak warto sięgnąć po dwie nowości: „Obrońcę skarbów” Marty Grzywacz, która opowiada historię Karola Estreichera poszukującego zagrabionych dzieł sztuki oraz „Przerwane Igrzyska” Gabrieli Jatkowskiej o niezwykłych sportowcach II RP.

fot. redakcja serwisu "TwojaHistoria.pl"

fot. redakcja serwisu „TwojaHistoria.pl”

Fronda (stoisko nr 21)

Wydawnictwo Fronda chwali się w tym roku przede wszystkim najnowszą książką Jacka Kowalskiego pt. „Sarmacja, Obalanie mitów”. Znajdzie się tu jednak i coś dla miłośników historii religii. „Luter. Ciemna strona rewolucji” Pawła Lisickiego to jeden z bestsellerów wydawnictwa.

fot. redakcja serwisu "TwojaHistoria.pl"

fot. redakcja serwisu „TwojaHistoria.pl”

***

Lista tegorocznych wystawców na tym się jednak nie wyczerpuje. Niebawem ukażą się kolejne relacje z XXVI Targów Książki Historycznej w Warszawie, w których na bieżąco będziemy Was informować co można w Arkadach Kubickiego znaleźć i dlaczego warto się tu pojawić. Targi trwają do niedzieli 3 grudnia.

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze

    brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.