Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Historyk z IPN-u wyrzucony z Rosji. FSB dało mu 24 godziny na opuszczenie kraju

Plac Czerwony w Moskwie (fot. Uwe Brodrecht, lic. CC BY-SA 2.0)

fot.Uwe Brodrecht, lic. CC BY-SA 2.0 Plac Czerwony w Moskwie (fot. Uwe Brodrecht, lic. CC BY-SA 2.0)

Dr hab. prof. UJ Henryk Głębocki został zatrzymany przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa i wydalony z Rosji. Funkcjonariusze nie podali żadnej przyczyny. Historyk został wydalony z kraju.

Henryk Głębocki jest pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W Moskwie od ćwierćwiecza zajmował się on badaniami archiwalnymi.

Na stronie uczelni możemy się dowiedzieć, że przedmiotem jego zainteresowań naukowych jest historia Europy Wschodniej oraz Rosji, a także dzieje stosunków polsko-rosyjskich i polsko-sowieckich. Głębocki prowadził kwerendę od 14 października 2017 roku. W nocy z 24 na 25 listopada został on zatrzymany przez FSB, po czym nakazano mu opuszczenie Rosji bez prawa powrotu. Jak skomentował to dla PAP sam zainteresowany:

Do zatrzymania doszło w piątek ok. północy po moim powrocie z Petersburga do Moskwy. Po wyjściu z pociągu na dworcu zostałem zatrzymany przez patrol dworcowy i doprowadzony do pomieszczenia, gdzie czekała duża grupa funkcjonariuszy FSB, którzy przy użyciu kamery odczytali mi postanowienie Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Z przedstawionego mi pisma wynikało, że mam w ciągu jednej dobry opuścić terytorium Rosji.

Jak możemy przeczytać w oświadczeniu IPN, który zatrudnia dr hab. Henryka Głębockiego, w Petersburgu wygłosił on dwa wykłady otwarte na zaproszenie Instytutu Polskiego. Poświęcił je losom Polaków oraz:    

[…] rocznicy „operacji polskiej” NKWD w ramach Wielkiego Terroru w ZSRS 1937–1938. Odbyły się one w siedzibie petersburskiego Memoriału, a następnie w Instytucie Polskim w Petersburgu w dniach 22 i 23 listopada br. 

Screen z Twittera IPN.

Screen z Twittera IPN.

Na zaistniałą sytuację zareagował także drugi pracodawca Henryka Głębockiego – Uniwersytet Jagielloński. W Oświadczeniu opublikowanym na stronie uczelni możemy przeczytać, że rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz prorektor UJ prof. Jacek Popiel i prodziekan Wydziału Historycznego UJ prof. Stanisław Sroka spotkali się z historykiem i wysłuchali jego relacji.

Następnie rektor odbył rozmowę telefoniczną oraz wystosował pisemną prośbę o wyjaśnienia do Aleksandra Minina, konsula generalnego Federacji Rosyjskiej w Krakowie o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Z oświadczenia uczelni możemy się dowiedzieć jeszcze, że sprawa ta powoduje ogromne zdziwienie, konieczność interwencji i wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Szczególnie, że sprawa dotyczy naukowca, którego przedmiotem badań od wielu lat jest zakres relacji polsko-rosyjskich w XIX i XX wieku

Źródła informacji:

  1. Dr hab. H. Głębocki: z Rosji zostałem wydalony w ciągu 24 godz, dzieje.pl.
  2. FSB zatrzymała w Moskwie historyka IPN. Otrzymał nakaz opuszczenia Rosji. Ambasada RP monitoruje sytuację, wPolityce.pl
  3. Komunikat w sprawie dr. hab. Henryka Głębockiego, Uniwersytet Jagielloński.
  4. Komunikat w związku z zatrzymaniem dr. hab. Henryka Głębockiego przez FSB w Moskwie, IPN.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.