Prezydenci Polski i Ukrainy próbują się porozumieć w sprawie zniesienia zakazu ekshumacji, a tymczasem Polska zamyka granicę przed ukraińskim urzędnikiem
W piątek doszło do spotkania Wiceprzewodniczących Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy – Krzysztofa Szczerskiego i Kostiantyna Jelisejewa. Politycy zadeklarowali rozwiązanie wzajemnych problemów i współpracę. Ostatnie wydarzenia na granicy z Ukrainą pokazują jednak, że napięcie wciąż nie zostało rozładowane.
Do ponad czterogodzinnego spotkania szefa gabinetu prezydenta Polski Krzysztofa Szczerskiego i wiceszefa administracji prezydenta Ukrainy Kostiantyna Jelisiejewa doszło w piątek w Krakowie. Zostało ono uzgodnione przez prezydentów obu krajów, Andrzeja Dudę i Petra Poroszenkę. Posiedzenie zainicjował ukraiński przywódca w związku z napięciem w relacjach między Warszawą i Kijowem.
Jak zapisano w oficjalnym komunikacie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, strony m.in. potwierdziły swoje przywiązanie do wzmocnienia strategicznego partnerstwa oraz uznały potrzebę kontynuacji prac dwustronnej międzyrządowej komisji ds. ochrony i przywrócenia dziedzictwa kulturowego. Przedstawiły także swoje stanowiska i oczekiwania względem Szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się 24 listopada bieżącego roku w Brukseli.
Podczas posiedzenia omówione zostały przygotowania do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Charkowie, która odbędzie się w grudniu. Znajduje się tam Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu, w którym spoczywają szczątki ponad 4 tysięcy polskich ofiar NKWD oraz około 2,8 tys. ofiar stalinowskiego terroru z lat 1937-1938.
Co jeszcze istotniejsze, strony polska i ukraińska uzgodniły, że zakaz poszukiwań i ekshumacji na terytorium Ukrainy powinien zostać zniesiony i postanowiły zarekomendować obu rządom, by w tej sprawie spotkali się wicepremierowie Piotr Gliński i Pawło Rozenko. Dogadały się też, że wspólne prace ekshumacyjne na terytorium Ukrainy powinny zostać wznowione.
Kluczowe ustalenia dotyczyły wprowadzonego pod koniec kwietnia tego roku przez ukraiński IPN zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Został on wydany w reakcji na zdemontowanie pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu (o którym pisaliśmy w naszym artykule).
W związku z tym zakazem, polskie ministerstwo spraw zagranicznych zapowiedziało na początku listopada uruchomienie procedury wzbraniającej wjazdu wobec Ukraińców o „skrajnie antypolskim stanowisku”, blokujących na poziomie administracyjnym ekshumacje i upamiętnienie polskich ofiar. Od tego wtorku zakaz już obowiązuje.
Przedwczoraj po raz pierwszy nie wpuszczono do Polski ukraińskiego urzędnika. 17 listopada 2017 roku pogranicznicy z przejścia Szeginie-Medyka wycofali Światosława Szeremetę, sekretarza ukraińskiej państwowej komisji do spraw upamiętnień żołnierzy i ofiar wojen oraz politycznych represji. Poinformowali go, że ma roczny zakaz wjazdu do Polski, a także do strefy Schengen.
Sam ukraiński urzędnik skomentował, że nie uważa, by jego działania były „antypolskie”, a także, że nie otrzymał żadnego oficjalnego komunikatu w sprawie zakazu wjazdu. Jak wyjaśnił, delegacja stowarzyszenia Nadsiannia jechała do Łańcuta, gdzie jej członkowie zamierzali odwiedzić groby żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej.
W reakcji na sytuację na granicy ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy wezwało w trybie pilnym polskiego ambasadora Jana Piekło. Do spotkania doszło w sobotę po południu. Strona ukraińska wyraziła ubolewanie z powodu niewpuszczenia pana Szeremety. W trakcie rozmowy ustalono, że mimo to Polska i Ukraina powinny kontynuować rozmowy w sprawie ekshumacji, że porozumienia krakowskie są nadal obowiązujące i że powinniśmy doprowadzić do wdrożenia ich w życie.
Źródła informacji:
- Ministrowie Krzysztof Szczerski i Kostiantyn Jelisejew spotkali się w Krakowie, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
- Ukraiński urzędnik niewpuszczony do Polski. Kijów wezwał ambasadora i „wyraził ubolewanie”, TVN24.
- „Zakaz ekshumacji na Ukrainie powinien zostać zniesiony”, Rzeczpospolita.
- Zakaz wjazdu do Polski dla ukraińskiego urzędnika, Onet.pl.
Dodaj komentarz