Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Zmarła ostatnia osoba urodzona przed 1900 rokiem

Emma Morano w wieku 32 lat.

fot.domena publiczna Emma Morano w wieku 32 lat.

15 kwietnia 2017 roku odeszła z tego świata Emma Morano. Urodzona 29 listopada 1899 roku kobieta przez prawie rok dzierżyła tytuł najstarszej osoby na świecie. Zmarła w swoim domu we Włoszech.

Emma Martina Luigia Morano była najstarsza z ośmiorga rodzeństwa. W jej rodzinie wiele osób żyło ponad 90 lat, a jej młodsza siostra Angela zmarła w wieku prawie 103 lata.

Jej ukochany zginął podczas I wojny światowej. Później wzięła ślub z innym, ale była nieszczęśliwa w małżeństwie z porywczym mężem. Po śmierci jedynego dziecka opuściła małżonka.

Co ciekawe, kobieta nie uznawała prawideł zdrowego odżywiania – jadła mało warzyw i owoców, za to codziennie w jej diecie musiały się znaleźć surowe jajka – lekarz zalecił jej spożywanie ich w celu zwalczania anemii 100 lat temu!

Choć cierpiała na kłopoty ze wzrokiem i zębami, nie traciła pogody ducha. Miała świetną pamięć i do końca interesowało ją, jak wygląda. Była samodzielna niemal do końca. Dopiero rok temu zamieszkała z nią opiekunka, pomagająca w codziennych czynnościach.

Zmarła 15 kwietnia 2017 w wieku 117 lat i 137 dni w swoim domu na obrzeżach miasta Verbania. Była ostatnią osobą urodzoną przed 1900 rokiem. Tytuł najstarszej osoby na świecie (której data narodzin jest pewna) posiadała przez 11 miesięcy i 3 dni. Po jej śmierci przejęła go Violet Brown z Jamajki, urodzona 10 marca 1900 roku ostatnia żyjąca poddana królowej Wiktorii.

Źródła informacji:

  1. Kazimierz Sikorski, Włochy: Zmarła Emma Moreno najstarsza kobieta na świecie. Miała 117 lat, Polskatimes.
  2. Patryk Skrzat, Zmarła najstarsza kobieta na świecie. Urodziła się jeszcze w XIX w., Wirtualna Polska.
  3. Jean Lowrie Chin, Violet Mosse Brown — 116 amazing years!, Jamaica Observer.
  4. Nie żyje najstarszy człowiek świata. Włoszka urodziła się jeszcze w XIX wieku, Wprost.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.