Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Zmarła ostatnia osoba urodzona przed 1900 rokiem

Emma Morano w wieku 32 lat.

fot.domena publiczna Emma Morano w wieku 32 lat.

15 kwietnia 2017 roku odeszła z tego świata Emma Morano. Urodzona 29 listopada 1899 roku kobieta przez prawie rok dzierżyła tytuł najstarszej osoby na świecie. Zmarła w swoim domu we Włoszech.

Emma Martina Luigia Morano była najstarsza z ośmiorga rodzeństwa. W jej rodzinie wiele osób żyło ponad 90 lat, a jej młodsza siostra Angela zmarła w wieku prawie 103 lata.

Jej ukochany zginął podczas I wojny światowej. Później wzięła ślub z innym, ale była nieszczęśliwa w małżeństwie z porywczym mężem. Po śmierci jedynego dziecka opuściła małżonka.

Co ciekawe, kobieta nie uznawała prawideł zdrowego odżywiania – jadła mało warzyw i owoców, za to codziennie w jej diecie musiały się znaleźć surowe jajka – lekarz zalecił jej spożywanie ich w celu zwalczania anemii 100 lat temu!

Choć cierpiała na kłopoty ze wzrokiem i zębami, nie traciła pogody ducha. Miała świetną pamięć i do końca interesowało ją, jak wygląda. Była samodzielna niemal do końca. Dopiero rok temu zamieszkała z nią opiekunka, pomagająca w codziennych czynnościach.

Zmarła 15 kwietnia 2017 w wieku 117 lat i 137 dni w swoim domu na obrzeżach miasta Verbania. Była ostatnią osobą urodzoną przed 1900 rokiem. Tytuł najstarszej osoby na świecie (której data narodzin jest pewna) posiadała przez 11 miesięcy i 3 dni. Po jej śmierci przejęła go Violet Brown z Jamajki, urodzona 10 marca 1900 roku ostatnia żyjąca poddana królowej Wiktorii.

Źródła informacji:

  1. Kazimierz Sikorski, Włochy: Zmarła Emma Moreno najstarsza kobieta na świecie. Miała 117 lat, Polskatimes.
  2. Patryk Skrzat, Zmarła najstarsza kobieta na świecie. Urodziła się jeszcze w XIX w., Wirtualna Polska.
  3. Jean Lowrie Chin, Violet Mosse Brown — 116 amazing years!, Jamaica Observer.
  4. Nie żyje najstarszy człowiek świata. Włoszka urodziła się jeszcze w XIX wieku, Wprost.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.