Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy August II Mocny rzeczywiście był najgorszym polskim królem?

Nicolas de Largillière, portret Augusta II Mocnego (Augusta II Wettyna).

Nicolas de Largillière, portret Augusta II Mocnego (Augusta II Wettyna).

„Był to władca, któremu brakowało szczęścia” – podkreśla Konrad Wnęk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy rzeczywiście Augusta II Mocnego można zrehabilitować? Zabrakło mu dobrej woli i talentu czy tylko uśmiechu fortuny?

„Całe moje życie było jednym nieprzerwanym grzechem. Boże, zlituj się nade mną”. Zdanie to miał wypowiedzieć na łożu śmierci król polski August II Wettyn w nocy z 31 stycznia na 1 lutego 1733 roku.

Trudno stwierdzić, czy tak wielkie poczucie winy ma odzwierciedlenie w faktach historycznych. Niewątpliwie był to bardzo zdolny władca, który snuł dalekosiężne plany odzyskania Inflant i przełamania potęgi szwedzkiej i pruskiej. Wzorując się na monarchiach absolutystycznych Francji i Prus, pragnął wprowadzić podobne rządy w Polsce. Natrafił jednak od samego początku na silną opozycję wewnętrzną i niekorzystną sytuację międzynarodową.

Dobry plan, źli przeciwnicy

Plany zdobycia Inflant w sojuszu z carem Piotrem I pokrzyżował młody król szwedzki Karol XII, który pobił wojska saskie w Inflantach i wtargnął w granice Rzeczypospolitej. Terytorium Polski, mimo iż formalnie nie brała ona udziału w tej wojnie, stało się głównym teatrem działań walczących wojsk.

August II Mocny (August II Wettyn) na obrazie M. Bacciarellego.

August II Mocny (August II Wettyn) na obrazie M. Bacciarellego.

Efektem były wielkie zniszczenia, bowiem wielokrotnie przechodzące przez ziemie polskie wojska saskie, szwedzkie, rosyjskie grabiły i niszczyły kraj.

August II musiał w traktacie z Altranstädt koło Lipska zrzec się korony polskiej na rzecz Stanisława Leszczyńskiego. Dopiero po pokonaniu Karola XII przez Piotra I nad Połtawą (1709) August II mógł powrócić na tron. Ponowne próby ograniczania przez króla złotej wolności przy pomocy wojsk saskich, które stacjonowały w Polsce, doprowadziły do powstania konfederacji tarnogrodzkiej w 1715 roku.

Komentarze (1)

  1. Patryk Odpowiedz

    Troszkę krótki ten artykuł :( Mało można się z niego dowiedzieć. Wolę jednak bardziej rozbudowane formy.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.