Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Jan III Sobieski wraca do Wiednia. Wystawa

Portret Jana III Sobieskiego w stroju rzymskim autorstwa Daniela Schultza.

fot.domena publiczna Portret Jana III Sobieskiego w stroju rzymskim autorstwa Daniela Schultza.

Prawie 100 dzieł sztuki związanych z polskim władcą i czasami, w których żył, jest prezentowanych w Muzeum Belvedere w wiedeńskim Pałacu Zimowym. Ekspozycję będzie można oglądać do 1 listopada 2017 roku.

Organizatorzy chwalą się, że austriacka publiczność i media bardzo pozytywnie przyjęły wystawę. Jest to doskonała okazja do popularyzowania polskiej historii na świecie.

W zamierzeniu twórców wystawy eksponaty mają prezentować życie i czasy Jana III Sobieskiego. Zwiedzający dowiedzą się o pochodzeniu i światopoglądzie polskiego króla oraz będą mieli okazję poznać jego drogę do korony i kulturę sarmacką.

Wystawa prezentuje życie i dokonania Jana III Sobieskiego.

fot. Johannes Stoll © Belvedere, Wien Wystawa prezentuje życie i dokonania Jana III Sobieskiego.

Wystawę wraz ze stroną austriacką współorganizują: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie.

Dzięki tej kooperacji zagraniczna publiczność może zobaczyć między innymi XVII-wieczny kabinet – mebel o niezwykłej historii. Polski władca otrzymał go od papieża Innocentego XI za swój udział w obronie chrześcijaństwa. Nie brakuje także przedmiotów, które Jan III Sobieski przekazał kościołom i klasztorom (w tym trofeów wojennych).

Źródło:

Materiały prasowe Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.