Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Jan III Sobieski wraca do Wiednia. Wystawa

Portret Jana III Sobieskiego w stroju rzymskim autorstwa Daniela Schultza.

fot.domena publiczna Portret Jana III Sobieskiego w stroju rzymskim autorstwa Daniela Schultza.

Prawie 100 dzieł sztuki związanych z polskim władcą i czasami, w których żył, jest prezentowanych w Muzeum Belvedere w wiedeńskim Pałacu Zimowym. Ekspozycję będzie można oglądać do 1 listopada 2017 roku.

Organizatorzy chwalą się, że austriacka publiczność i media bardzo pozytywnie przyjęły wystawę. Jest to doskonała okazja do popularyzowania polskiej historii na świecie.

W zamierzeniu twórców wystawy eksponaty mają prezentować życie i czasy Jana III Sobieskiego. Zwiedzający dowiedzą się o pochodzeniu i światopoglądzie polskiego króla oraz będą mieli okazję poznać jego drogę do korony i kulturę sarmacką.

Wystawa prezentuje życie i dokonania Jana III Sobieskiego.

fot. Johannes Stoll © Belvedere, Wien Wystawa prezentuje życie i dokonania Jana III Sobieskiego.

Wystawę wraz ze stroną austriacką współorganizują: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie.

Dzięki tej kooperacji zagraniczna publiczność może zobaczyć między innymi XVII-wieczny kabinet – mebel o niezwykłej historii. Polski władca otrzymał go od papieża Innocentego XI za swój udział w obronie chrześcijaństwa. Nie brakuje także przedmiotów, które Jan III Sobieski przekazał kościołom i klasztorom (w tym trofeów wojennych).

Źródło:

Materiały prasowe Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.