Książki wracają do Polski. Niemcy przekazali cenne woluminy zrabowane w czasie II wojny światowej
33 książki zrabowane polskim gminom żydowskim znowu są w naszym kraju. Najstarsza z nich miała prawie 400 lat. Uroczyste przekazanie odbyło się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
15 maja 2017 roku przedstawiciele Zentral und Landesbibliothek w Berlinie Sebastian Finsterwalder i Christiane Kleist-Fiedler, a także Stephan Kummer z berlińskiego Centrum Judaicum przekazali polskiej stronie zrabowane podczas wojny książki. Trafiły one na ręce Moniki Krawczyk, Dyrektor Generalnej Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie.
Większość książek, jakie otrzymała Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, pochodzi z dawnych zbiorów Żydowskiego Seminarium Teologicznego Fundacji Fränkla we Wrocławiu. Najstarsza z nich została wydana w 1644 roku i zawiera dzieła rzymskiego komediopisarza z II wieku p.n.e. Publiusza Terencjusza. Ponadto z wrocławskich zbiorów pochodzą 3 egzemplarze XIX-wiecznych ksiąg modlitewnych oraz wydana w 1945 roku historia Śląska.
Dwa spośród przekazanych dzieł pochodzą ze zbiorów Wielkiej Synagogi w Warszawie. Są to List pasterski z 1785 roku oraz podręcznik literatury Ludwika Wachlera z 1833 roku. Wśród przekazanych ksiąg znalazł się też pochodzący z synagogi w Legnicy zbiorek zawierający literaturę beletrystyczną.
Zabytki zidentyfikowali badacze z Centrum Judaicum oraz Zentral- und Landesbibliothek Berlin. W stworzonej przez nich bazie na ten moment zidentyfikowano ponad 30 tysięcy woluminów spośród ponad miliona wymagających opisania.
Zwrócenie zabytków stronie polskiej koordynowało Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dodaj komentarz