Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Skarby w wieży kościoła w krakowskim Podgórzu

Jakie skarby kryją strychy krakowskich kościołów?

fot.Jakub Hałun (CC BY-SA 3.0) Jakie skarby kryją strychy krakowskich kościołów?

W starej szafie w wieży kościoła pod wezwaniem św. Józefa w krakowskim Podgórzu odnaleziono XVI-wieczną Biblię, stare fotografie i szereg dokumentów z XIX stulecia.

Jak podaje Radio Kraków w wieży kościoła pod wezwaniem świętego Józefa przy Rynku Podgórskim w Krakowie odnaleziono kolekcję starych dokumentów, i książek. Skarby na kościelnym strychu odnalazł opiekun parafialnego archiwum, Andrzej Głuc.

Z przedstawionej przez Andrzeja Głuca relacji wynika, że do znaleziska doszło przypadkowo podczas kompletowania materiałów o mieście Podgórzu. Na tajemniczą szafę uwagę pana Andrzeja zwrócił proboszcz podgórskiej parafii, ks. prał. Antoni Bednarz. Obecnie odkryte dokumenty są porządkowane, we współpracy z historykiem Adamem Sasinowskim.

Zapytany o szczegóły odnalezionych artefaktów Sasinowski podaje, że najstarsze z nich pochodzą z XVI wieku i prezentuje Biblię Jana Maryszata opublikowaną w 1531 roku. Historyk twierdzi, że odkryte skarby to zbiory księdza Marcina Leśniaka, który pełnił rolę wikariusza w parafii św. Józefa w 1826 roku. Duchowny znany był ze swojego zamiłowania do książek i z chęcią odwiedzał krakowskie antykwariaty.

Odnalezione dokumenty trafią teraz do konserwacji oraz zostaną zdigitalizowane. Za rok planowana jest specjalna wystawa, podczas której ze znaleziskiem będą mogli się zapoznać mieszkańcy Krakowa.

Źródło informacji:

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.