Bitwa pod Szmańkowcami, Szmańkowce (luty 1624) – Czambuł tatarski pod wodzą syna Kantymira przekroczył granice Rzeczypospolitej i stanął koszem pod Szmańkowcami (niedaleko Czortkowa). Hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski wysłał na rozpoznanie 7 chorągwi pod dowództwem Stefana Chmieleckiego. Następnie ruszył z wszystkimi swoimi wojskami, liczącymi ok. 5 tys. żołnierzy, na Szmańkowce i uderzając w sam środek kosza, rozgromił Tatarów.
Pościg za uciekającymi zatrzymał się na Dniestrze. Dzięki zaskoczeniu przeciwnika udało się uwolnić jasyr i odzyskać znaczne ilości zrabowanego bydła.
Autor hasła:
Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.
Źródło:
Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.
Walki z Tatarami i Turkami za panowania Zygmunta III Wazy:
-
Bitwa pod Kalnikiem (28 stycznia 1606)
-
Bitwa pod Oryninem (28 września 1618)
-
Bitwa pod Chocimiem (2 września – 9 października 1621)
-
Bitwa pod Martynowem (19-20 czerwca 1624)
-
Bitwa pod Martynowem (20 lutego 1626)
-
Bitwa pod Białą Cerkwią (wrzesień-październik 1626)