Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Kockiem (25 grudnia 1863)

Rakietnik armii Imperium Rosyjskiego z XIX wieku.

fot.domena publiczna Rakietnik armii Imperium Rosyjskiego z XIX wieku.

Bitwa pod Kockiem, Kock (25 grudnia 1863) – bitwa pomiędzy oddziałami polskimi a wojskami rosyjskimi podczas powstania styczniowego.

Oddział jezdnych, stanowiących eskortę generała „Kruka” Michała Heydenreicha, wsparty napotkanymi po drodze partiami „Grzymały” Tytusa O’Brien de Lassy i Władysława Pogrzelskiego (160 kawalerzystów) wycofywał się z Gułowa (powiat Radzyń Podlaski) w stronę Wieprza przed maszerującą od strony Siedlec rosyjską kolumną, złożoną z 2 rot piechoty, 4 szwadronów ułanów, 2 sotni kozaków, 50 dragonów i oddziału rakietników. Na 3 km przed Kockiem kawaleria rosyjska przypuściła szarżę. Słabo wyszkolona jazda powstańcza nie była w stanie stawić jej skutecznie czoła. Walka przeniosła się przez cały Kock na drugą stronę rzeki. Tam dopiero powstańcy oderwali się od nieprzyjaciela, by ostatecznie uporządkować szyki na postoju w Woli Serockiej. Straty polskie wyniosły 79 zabitych i rannych, w tym kilku oficerów, podczas pościgu poległo 70 rosyjskich ułanów. Jednak spora część powstańców uległa panice i poszła w rozsypkę.

Autor hasła:

Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.

Powstanie styczniowe. Bitwy w grudniu 1863 i styczniu 1864 roku: