Bitwa pod Iłżą (17 stycznia 1864) – potyczka pomiędzy oddziałami polskimi a wojskami rosyjskimi podczas powstania styczniowego.
Atak majora „Rębajły” Karola Kality na zajęte przez batalion majora Suchonina miasteczko w powiecie opatowskim doprowadził do jego chwilowego zajęcia. Wieczorem powstańcy na wieść o zbliżającej się odsieczy dla zabarykadowanego w koszarach rannego Suchonina wycofali się w lasy.
Autor hasła:
Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Źródło:
Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.
Powstanie styczniowe. Bitwy w grudniu 1863 i styczniu 1864 roku:
-
Bitwa pod Hutą Szczeceńską (9 grudnia 1863)
-
Bitwa pod Kockiem (25 grudnia 1863)
-
Bitwa pod Ossową (31 grudnia 1863)
-
Bitwa pod Iłżą (17 stycznia 1864)
-
Bitwa pod Lubinem (17 stycznia 1864)
-
Bitwa pod Rudką Korybutową (19 stycznia 1864)