Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

6 lipca. W 1189 roku Ryszard Lwie Serce został królem Anglii

Najważniejsze rocznice

Ryszard Lwie Serce objął tron po zmarłym ojcu, Henryku II.

fot.Merry-Joseph Blondel/domena publiczna Ryszard Lwie Serce objął tron po zmarłym ojcu, Henryku II.

6 lipca 1189 roku Ryszard Lwie Serce został królem Anglii. W ciągu dziesięcioletnich rządów spędził w kraju zaledwie około sześciu miesięcy.

Ryszard objął tron po śmierci swojego ojca, Henryka II. Już wcześniej, jako diuk Akwitanii, gdzie współrządził z matką, pozostawał z nim w konflikcie. Wraz z braćmi – Henrykiem i Godfrydem, w 1173 roku wystąpił przeciw królowi. Bunt upadł, ale ambicje pozostały – podobnie w 1189 roku książę, tym razem sprzymierzony z królem Francji Filipem, zorganizował wyprawę przeciw Henrykowi. 4 lipca 1189 roku monarcha angielski został pokonany w pobliżu Ballans. Dwa dni później zmarł, zostawiając tron najstarszemu synowi. Koronacja Ryszarda odbyła się 3 września 1189 roku.

Nowy król wsławił się jako nieustraszony wojownik. Jego rządy upływały na kolejnych wyprawach. Uczestniczył w trzeciej wyprawie krzyżowej w latach 1190-1192. Później przebywał głównie w posiadłościach angielskich we Francji, broniąc ich przed zakusami króla francuskiego. Anglii nie lubił – twierdził podobno, że „sprzedałby Londyn, gdyby tylko znalazł się kupiec”.