Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

6 czerwca. W 1944 roku rozpoczęło się lądowanie w Normandii (operacja „Overlord”)

Najważniejsze rocznice

W trakcie desantu morskiego na plaże Normandii przerzucono ponad 130 tysięcy żołnierzy piechoty i sił specjalnych.

fot.domena publiczna W trakcie desantu morskiego na plaże Normandii przerzucono ponad 130 tysięcy żołnierzy piechoty i sił specjalnych.

6 czerwca 1944 roku rozpoczęło się lądowanie wojsk alianckich w Normandii. Operacja, przeprowadzona pod kryptonimem „Overlord” miała na celu otwarcie na zachodzie Europy drugiego frontu walki z III Rzeszą.

Jednostki alianckie, w większości amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie, lądowały na pięciu plażach oznaczonych kryptonimami „Utah”, „Omaha”, „Juno”, „Gold” i „Sword”. Pierwszą fazę operacji stanowił desant powietrzny, w trakcie którego zrzucono w Normandii około 24 tysiące spadochroniarzy i piechoty szybowcowej. Następnie przystąpiono do desantu morskiego, w którym udział wzięło ponad 130 tysięcy żołnierzy piechoty. Operacją dowodził generał Dwight Eisenhower.

Najbardziej zaciekłe walki ze stacjonującymi w pobliżu wojskami niemieckimi stoczono na plaży „Omaha”, gdzie zginęło nawet 3000 żołnierzy amerykańskich. W pozostałych miejscach jednostki alianckie nie napotkały silnego oporu.

Przez otwarcie drugiego frontu w Europie zachodni alianci chcieli odciążyć Związek Radziecki, który do tej pory brał na siebie niemal cały ciężar walki z Hitlerem. Wzięcie III Rzeszy w dwa ognie przyspieszyło koniec wojny i przyczyniło się do ostatecznej porażki państw Osi.

6 czerwca 1947 roku w Londynie zmarł prezydent RP na uchodźstwie Władysław Raczkiewicz. Jego następcą został piłsudczyk August Zaleski. Spory i liczne kontrowersje wokół sukcesji po Raczkiewiczu ostatecznie doprowadziły do rozłamu w środowisku polskiej emigracji politycznej na Zachodzie (notka autorstwa dr. hab. Zdzisława Zblewskiego).