Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

9 maja. W 1386 roku zawarto traktat windsorski

Najważniejsze rocznice

Sojusz między Anglią i Portugalią przypieczętowało małżeństwo króla Portugalii, Jana I Dobrego, z Filipą Lancaster, córką Jana z Gandawy, księcia Lancaster.

fot.domena publiczna Sojusz między Anglią i Portugalią przypieczętowało małżeństwo króla Portugalii, Jana I Dobrego, z Filipą Lancaster, córką Jana z Gandawy, księcia Lancaster.

9 maja 1386 roku Anglia i Portugalia zawarły traktat windsorski. Ustanawiał on pokój i przyjazne stosunki między państwami, które przypieczętowało małżeństwo króla Portugalii, Jana I Dobrego, z Filipą Lancaster, córką Jana z Gandawy, księcia Lancaster.

Dokument został sporządzony w następstwie pomocy udzielonej Janowi przez Anglię w konflikcie o tron portugalski. Rozpoczął się on po śmierci króla Ferdynanda I w 1383 roku. Pretensje do korony zgłaszała Kastylia, której król zamierzał poślubić córkę Ferdynanda, Beatrycze. Wywołało to jednak opór ze strony Portugalczyków. Przez dwa lata trwał okres interregnum, aż wreszcie w 1385 roku Kortezy przyznały koronę Janowi, bratu zmarłego króla.

Doprowadziło to do wojny z Kastylią, którą wsparli rycerze francuscy. Anglia, skonfliktowana z Francją (trwała w tym czasie wojna stuletnia), opowiedziała się po stronie Jana. W 1385 roku wojska kastylijskie zostały rozbite pod Aljurbarrotą. Portugalczyków w trakcie bitwy wspomagał oddział angielskich kuszników. To zwycięstwo przyczyniło się do końca trwającego od 1383 roku kryzysu i zapewniło Janowi tron.