Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

8 sierpnia. W 1945 roku Związek Radziecki wypowiedział wojnę Japonii

Najważniejsze rocznice

Operacja pozwoliła ZSRR zająć część Korei i Mandżurię. Zdjęcie z 1 października 1945 roku.

fot.RIA Novosti archive/ Haldei / CC-BY-SA 3.0 Operacja pozwoliła ZSRR zająć część Korei i Mandżurię. Zdjęcie z 1 października 1945 roku.

8 sierpnia 1945 roku ZSRR wypowiedział wojnę Japonii. Niedługo po północy następnego dnia rozpoczęła się na Dalekim Wschodzie tak zwana operacja kwantuńska, mająca na celu wyzwolenie spod japońskiego panowania Mandżurii i Korei.

Wypowiedzenie wojny Japonii było konsekwencją porozumień zawieranych w czasie spotkań Wielkiej Trójki. Józef Stalin zobowiązał się już pod koniec 1943 roku, podczas konferencji w Teheranie, do przystąpienia do konfliktu po pokonaniu Niemiec. W czasie konferencji jałtańskiej określono termin radzieckiego ataku na maksymalnie trzy miesiące po zakończeniu wojny w Europie.

Minister spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow poinformował ambasadora Japonii o wypowiedzeniu wojny 8 sierpnia przed południem. Ofensywa radziecka ruszyła dokładnie minutę po północy. Wojskami Frontu Dalekowschodniego dowodził Rodion Malinowski.

Trwająca do kapitulacji Japonii operacja zakończyła się zajęciem Mandżurii i północnej części Korei (do 38 równoleżnika). Doprowadziło to między innymi do likwidacji marionetkowego państwa Mandżukuo. Wojska radzieckie opanowały również Sachalin i Kuryle.