Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

6 kwietnia. W 1199 roku Jan bez Ziemi został królem Anglii

Najważniejsze rocznice

Król Jan bez Ziemi rządził w latach 1199-1216.

fot.domena publiczna Król Jan bez Ziemi rządził w latach 1199-1216.

6 kwietnia 1199 roku Jan bez Ziemi został królem Anglii. Rządził do śmierci w 1216 roku. Tron objął po bracie, Ryszardzie Lwie Serce, który poległ w Nowej Akwitanii, tłumiąc bunt wszczęty przez wicehrabiego Limousin.

Szanse Jana na objęcie tronu angielskiego początkowo były niewielkie. Był najmłodszym z pięciu synów króla Henryka II. Trzech jego braci zmarło jednak młodo i w momencie śmierci Henryka II Jan był drugi w kolejce do korony. W kolejnych latach próbował nawet bezskutecznie wywołać bunt przeciwko Ryszardowi. Ostatecznie drogę do władzy otworzyła mu jednak dopiero bezdzietna śmierć tego ostatniego w 1199 roku.

Choć Ryszard wskazał młodszego brata jako swego następcę, sprawa sukcesji wcale nie była jasna. Pretensje do tronu zgłaszał także – w oparciu o prawo andegaweńskie – syn jednego z jego starszych braci. Rozprawa z nim stała się jednym z pierwszych zadań świeżo upieczonego monarchy. Czekało na niego także starcie z królem francuskim, Filipem II, który szykował się do zajęcia posiadłości angielskich na terenach dzisiejszej Francji.