Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

3 października. W 1996 roku Wisława Szymborska otrzymała nagrodę Nobla

Najważniejsze rocznice

Wisława Szymborska w 2010 roku.

fot.Juan de Vojníkov/CC BY-SA 3.0 Wisława Szymborska w 2010 roku.

3 października 1996 roku Wisława Szymborska została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wyróżnienie odebrała 9 grudnia w Sztokholmie.

Wiadomość o przyznaniu nagrody poetka otrzymała telefonicznie. Przebywała wówczas w Domu Pracy Twórczej Astoria w Zakopanem. „Mam nadzieję, że nie przewróci mi się w głowie” – powiedziała tego dnia dziennikarzom na naprędce zwołanej konferencji prasowej. Niemal od razu podkreślała, że nie czuje się dobrze w warunkach tak wielkiego zainteresowania własną osobą. Wkrótce jej przyjaciele zaczęli wręcz określać moment otrzymania prestiżowej nagrody jako „tragedię sztokholmską”.

W uzasadnieniu swojego wyboru członkowie Komitetu Noblowskiego napisali, że wyróżniają Szymborską „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. W trakcie laudacji wygłoszonej podczas ceremonii wręczenia nagrody Birgitt Trotzig chwaliła „czystość i siłę poetyckiego spojrzenia” polskiej artystki.

Szymborska otrzymany w grudniu medal Noblowski przekazała w testamencie Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Nagroda pieniężna zasiliła Fundację Wisławy Szymborskiej wspomagającą pisarzy i tłumaczy i przyznającą literacką nagrodę imienia poetki.