Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

22 marca. W 1312 roku Klemens V rozwiązał zakon templariuszy

Najważniejsze rocznice

Zakon templariuszy został oficjalnie zlikwidowany podczas soboru w Vienne, któremu przewodził papież Klemens V.

fot.Paul LaCroix/domena publiczna Zakon templariuszy został oficjalnie zlikwidowany podczas soboru w Vienne, któremu przewodził papież Klemens V.

22 marca 1312 roku papież Klemens V oficjalnie rozwiązał zakon templariuszy. Decyzja, która znalazła się w bulli Vox in excelso, zapadła podczas soboru w Vienne, który trwał od października 1311 roku do maja roku następnego. Ogłoszono ją 3 kwietnia 1312 roku.

Rycerski zakon templariuszy, powołany w celu zapewniania bezpieczeństwa pielgrzymom podróżującym do Jerozolimy, istniał od 1119 roku. Na początku XIV wieku stał się celem ataków ze strony króla Francji, Filipa IV Pięknego. Monarcha był zadłużony u templariuszy, potrzebował też pieniędzy na finansowanie trwającej wojny z Anglią. Oskarżył Wielkiego Mistrza zakonu, Jakuba de Molay, o herezję i korupcję. W podobny sposób aresztował i skazał wielu zakonników. Uwolnił się w ten sposób od długów, a dzięki konfiskacie zakonnego mienia zyskał dodatkowe środki.

Także papieska decyzja o rozwiązaniu zakonu została podjęta pod naciskiem Filipa. Władca przybył do Vienne 20 marca 1312 roku i skłonił wahającego się Klemensa do uległości. Był to jednocześnie wyraz dominacji francuskiego monarchy nad zajmującym tron Piotrowy duchownym. Papież dobrał jednak słowa bulli znoszącej zakon w taki sposób, by likwidacja nie stała się równoznaczna z jego potępieniem.

polskie bitwy stoczone 22 marca