Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

20 marca. W 1600 roku doszło do krwawej łaźni w Linköping

Najważniejsze rocznice

Egzekucja członków Rady Królewskiej, w tym uwiecznionego na obrazie Gustava Banéra, zrobiła na współczesnych ogromne wrażenie.

fot.domena publiczna Egzekucja członków Rady Królewskiej, w tym uwiecznionego na obrazie Gustava Banéra, zrobiła na współczesnych ogromne wrażenie.

20 marca 1600 roku miała miejsce tak zwana krwawa łaźnia w Linköping. W szwedzkim mieście doszło do egzekucji pięciu stronników Zygmunta III Wazy.

Ich proces miał miejsce z inicjatywy szwedzkiego regenta, Karola Sudermańskiego, który po zwycięstwie nad wojskami Zygmunta we wrześniu 1598 roku praktycznie przejął władzę nad krajem. Oficjalnie zdetronizowanego Wazę zastąpił w 1599 roku.

Stronnicy polskiego króla dostali się w ręce Karola na mocy ugody zawartej po przegranej przez Zygmunta bitwie pod Stångebro. Z częścią pojmanych nowy władca Szwecji rozprawił się niedługo po bitwie. Specjalny trybunał do osądzenia pozostałych został powołany na początku marca 1600 roku.

Grupie ośmiu oskarżonych zarzucono występowanie przeciwko samemu Sudermańskiemu oraz zdradę państwa. Wszystkich skazano na śmierć. Byli to między innymi wierni poprzedniemu królowi członkowie szwedzkiej Rady Królestwa (Riksråd), w tym kanclerz Szwecji, Erik Larsson Sparre.

Egzekucja odbyła się na rynku Linköping. Ostatecznie ścięto pięciu skazanych. Pozostałym w ostatniej chwili cofnięto wyrok.