Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

16 kwietnia. W 1952 roku skazano na śmierć Augusta Fieldorfa „Nila”

Najważniejsze rocznice

Generał August Emil Fieldorf został oskarżony o wydawanie oddziałom AK rozkazów likwidacji radzieckich partyzantów.

fot.MBP/domena publiczna Generał August Emil Fieldorf został oskarżony o wydawanie oddziałom AK rozkazów likwidacji radzieckich partyzantów.

16 kwietnia 1952 roku generał August Emil Fieldorf „Nil” został skazany na karę śmierci przez warszawski Sąd Wojewódzki. Polskiemu wojskowemu, zastępcy Komendanta Głównego AK, postawiono zarzut wydawania rozkazów dotyczących likwidowania radzieckich partyzantów przez jednostki Armii Krajowej. Wyrok przez powieszenie wykonano 24 lutego 1953 o godz. 15.00 w więzieniu Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej.

Fieldorf został aresztowany w Łodzi w listopadzie 1950 roku. Generał, który wrócił do Polski w 1947 roku po ponad dwóch latach spędzonych w obozach pracy na Uralu, od 1948 roku zabiegał o uregulowanie kwestii swojej służby wojskowej. Zatrzymano go po wizycie w Rejonowej Komendzie Uzupełnień.

W trakcie procesu „Nil” był torturowany. Także zeznania jego podwładnych, które wykorzystano przeciwko niemu, były wymuszone z wykorzystaniem przemocy. Rodzina podejmowała liczne starania o uwolnienie wojskowego, jednak kolejne instancje podtrzymały wyrok skazujący, a Rada Państwa nie skorzystała z prawa łaski.

Generał został zrehabilitowany w 1989 roku. Trzy lata później wszczęto śledztwo w sprawie mordu sądowego na jego osobie.