Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

16 grudnia. W 1773 roku miała miejsce tak zwana „herbata bostońska”

Najważniejsze rocznice

Część kolonistów przebrała się za rdzennych Amerykanów.

fot.Nathaniel Currier/domena publiczna Część kolonistów przebrała się za rdzennych Amerykanów.

16 grudnia 1773 roku miała miejsce tak zwana „herbatka bostońska”. Działacze tajnej organizacji Synowie Wolności wdarli się na brytyjskie statki i wrzucili do morza znajdujący się na nich ładunek herbaty.

Protest wymierzony był w uchwalone 10 maja 1773 roku przez parlament brytyjski ustawy, pozwalające na sprzedaż chińskiej herbaty w amerykańskich koloniach z pominięciem ceł i podatków. Był to jeden ze sposobów radzenia sobie z nadmierną podażą herbaty.

Amerykańscy koloniści, którzy wciąż nie byli reprezentowani w parlamencie, już wcześniej występowali przeciw prawu zgromadzenia do decydowania o podatkach w koloniach. Precedent ten ustanowiono zaledwie 6 lat wcześniej w serii ustaw znanych jako Townshend Act.

Akcja w Bostonie skupiła się na trzech statkach z ładunkiem herbaty, przysłanych przez Kompanię Wschodnioindyjską. Były to Dartmouth, Eleanor i Beaver. Mieszkańcy i Synowie Wolności trzymali straż, by herbata nie opuściła statku. W innych koloniach działaczom udało się zmusić statki do powrotu do Anglii, jednak w Bostonie gubernator prowincji, Hutchinson, nie pozwalał im odpłynąć.

Ostatecznie na pokłady żaglowców wdarła się grupa kilkudziesięciu mężczyzn, częściowo w przebraniach rdzennych Amerykanów. W ciągu trzech godzin wrzucili do wody 342 skrzynie z herbatą.

Bostońska herbatka była jednym z pierwszych przejawów kryzysu narastającego w stosunkach między rządem w Londynie i amerykańskimi koloniami. Eskalacja tego kryzysu doprowadziła w kolejnych latach do wybuchu rewolucji amerykańskiej.