Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

12 września. W 1959 roku otwarto Śląskie Wesołe Miasteczko

Najważniejsze rocznice

Śląskie Wesołe Miasteczko wybudowano na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie Park Śląski).

fot.Lestat (Jan Mehlich)/CC BY-SA 3.0 Śląskie Wesołe Miasteczko wybudowano na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie Park Śląski).

12 września 1959 roku otwarto pierwszy w Polsce lunapark – Śląskie Wesołe Miasteczko. Był częścią Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, którego budowa rozpoczęła się w 1951 roku.

Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku powstał między innymi z inicjatywy generała Jerzego Ziętka, przez wiele lat zajmującego wysokie stanowiska w śląskiej administracji. Objął ponad 600 hektarów ziemi, w większości obszarów poprzemysłowych i nieużytków rolniczych. Na jego terenie powstało nie tylko Wesołe Miasteczko, ale także ogród zoologiczny, planetarium i Stadion Śląski.

Budowa lunaparku ruszyła już w 1956 roku. Przeznaczono nań teren o wielkości 39 hektarów. Pierwotnie otwarcie miało się odbyć 22 lipca 1959 roku, w dzień Narodowego Święta Odrodzenia Polski. Ze względu na opóźnienia spowodowane niedoborem materiałów i dewiz na sprowadzanie sprzętu z zagranicy uroczystość opóźniła się jednak o ponad miesiąc. Nawet 12 września, gdy wpuszczono pierwszych gości, nie wszystko było gotowe, zrezygnowano więc z hucznego świętowania.

Miasteczko było stopniowo rozbudowywane jeszcze w latach 60. Stanowiło atrakcję nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych, którzy przychodzili na dancingi organizowane w pływającej na parkowym stawie kawiarni „Arizona”. Jego lata świetności przypadły na lata 70., kiedy w sezonie odwiedzało go nawet dwa miliony gości, tak z kraju, jak i z zagranicy. Później, częściowo ze względu na słabnącą jakość dostępnych urządzeń, lunapark zaczął podupadać. Dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku przeszedł gruntowną renowację. Od 2017 roku nosi nazwę „Legendia”.