Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

11 sierpnia. W 1804 powstało Cesarstwo Austriackie

Najważniejsze rocznice

Franciszek II Habsburg był ostatnim władcą Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

fot.Friedrich von Amerling/domena publiczna Franciszek II Habsburg był ostatnim władcą Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

11 sierpnia 1804 roku Franciszek II Habsburg proklamował powstanie Cesarstwa Austriackiego. Państwo, obejmujące posiadłości Habsburgów, przetrwało do 1919 roku.

Utworzenie Cesarstwa Austriackiego było odpowiedzią na wydarzenia w ogarniętej rewolucją Francji. 18 maja 1804 roku francuski senat przyznał Napoleonowi Bonapartemu tytuł cesarza Francuzów. Tym samym w Europie, w której dotychczas istniało tylko jedno cesarstwo – Święte Cesarstwo Rzymskie – pojawił się drugi cesarz.

Franciszek II obawiał się, że Napoleon, odnoszący w tym czasie spektakularne sukcesy, będzie chciał sięgnąć po koronę Świętego Cesarstwa i odbierze tytuł cesarski Habsburgom. Jednocześnie już od pewnego czasu próbowano unowocześnić strukturę istniejącego od ponad ośmiuset lat imperium. Formuła luźnego związku państw, zjednoczonych pod berłem jednego monarchy, stopniowo się wyczerpywała.

Proklamowane 11 sierpnia Cesarstwo Austriackie zostało utworzone na wszystkich terytoriach, znajdujących się pod władzą Franciszka. On sam przyjął dziedziczny tytuł cesarza Austrii jako Franciszek I. Jeszcze przez dwa lata nowe państwo współistniało z rzymskim imperium, przez co Franciszka nazywano czasem „podwójnym cesarzem”. Okres ten zakończył się w 1806 roku wraz z upadkiem Świętego Cesarstwa. Nastąpił on w wyniku klęski Franciszka pod Austerlitz, po której został zmuszony do zrzeczenia się tytułu cesarza rzymskiego.