11 lutego. W 1573 roku Karol IX rozpoczął oblężenie La Rochelle
Najważniejsze rocznice
11 lutego 1573 roku rozpoczęło się oblężenie La Rochelle, zarządzone przez króla Francji Karola IX. Atak sił katolickiej monarchii na protestanckie miasto był najważniejszym epizodem czwartej francuskiej wojny religijnej. Konflikt rozpoczął się od nocy świętego Bartłomieja, czyli rzezi hugenotów – francuskich protestantów, wyznawców kalwinizmu – w nocy z 23 na 24 sierpnia 1572 roku.
Karol IX postanowił zaatakować La Rochelle, by wykorzystać chaos panujący wśród hugenotów po rzezi, która pochłonęła około 5 tysięcy ofiar. Wojskami królewskimi dowodził brat Karola IX, książę Andegawenii Henryk, późniejszy król Polski i król Francji (jako Henryk III). Dowódcą obrony miasta został François de La Nouë, który jednak praktycznie przez cały czas trwania oblężenia mediował między protestantami a królem.
Kolejne natarcia sił katolickich okazywały się nieskuteczne. Miasto utrzymywało się między innymi dzięki pomocy angielskiej (oficjalnie potępianej przez królową Elżbietę I). W końcu 26 czerwca 1573 roku odstąpiono od oblężenia. Nie bez znaczenia dla podjęcia tej decyzji był fakt, że w międzyczasie Henryk otrzymał wiadomość o wyborze na króla polskiego. Podpisany w lipcu 1573 roku pokój przyznawał mieszkańcom swobodę wyznania.
La Rochelle, od połowy XVI wieku będące siedzibą hugenotów, było później jeszcze dwukrotnie oblegane z powodu konfliktu między francuską monarchią i protestantami: w latach 1621-1622 z rozkazu króla Ludwika XIII oraz w latach 1627-1628 z rozkazu kardynała Armanda Richelieu.