10 listopada. W 1905 roku car Mikołaj II wprowadził w Królestwie Polskim stan wojenny
Najważniejsze rocznice
10 listopada 1905 roku car Mikołaj II wprowadził na terenie Królestwa Polskiego stan wojenny. Zakończył w ten sposób „dekadę wolności” – falę strajków, wystąpień i manifestacji, które rozpoczęły się po ogłoszeniu 3 października manifestu konstytucyjnego.
Wydany przez Mikołaja II manifest był próbą uratowania kryzysowej sytuacji, w której znalazła się Rosja pod koniec października 1905 roku. Strajk, rozpoczęty w nocy z 24 na 25 października, objął prawie cały kraj. By uspokoić nastroje, car obiecał poddanym szereg praw i wolności, w tym nietykalność osobistą, wolność sumienia, słowa, zgromadzeń i związków. Zapowiedział też zwołanie Dumy Państwowej, którą wybierać mogli odtąd także robotnicy i chłopi.
W Polsce carskie zapowiedzi spotkały się z ogromnym entuzjazmem. W całym kraju organizowano manifestacje. Zgłaszano żądania uwolnienia więźniów politycznych, przetrzymywanych w Łodzi i Warszawie. Sytuacja zaczęła wymykać się spod kontroli, więc już 8 listopada generał-gubernator Warszawy, Gieorgij Skałon, zalecał wprowadzenie na terenie Królestwa stanu wojennego.
Po uzyskaniu zgody cara, 10 listopada zaczęto bezwzględnie zwalczać ruch rewolucyjny. Dzięki zaostrzonym przepisom władze mogły między innymi bez sądu wykonywać karę śmierci. Wkrótce stłumiono ruch strajkowy i znacząco osłabiono działające na terenie Królestwa partie robotnicze. Do końca miesiąca sytuację udało się opanować i 1 grudnia 1905 roku stan wojenny został zniesiony.
zmarli 10 listopada
polskie bitwy stoczone 10 listopada
Bitwa pod Warną (10 listopada 1444)
Bitwa pod Warną (10 listopada 1444) – Zagrożenie za strony Turków stanowiło podstawowy problem, z jakim zetknął się król Polski Władysław Jagiellończyk po objęciu tronu węgierskiego. Podjęty przez Władysława i wodza węgierskiego Jana Hunyadego na przełomie 1443 i 1444...