Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Jerzy Urban nie żyje

fot.Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl Jerzy Urban podczas debaty Okrągły Stół – 30 lat później w redakcji „Gazety Wyborczej” przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie

W poniedziałek, 3 października 2022 r., w wieku 89 lat zmarł Jerzy Urban – dziennikarz, publicysta, satyryk, pisarz i polityk. W latach 1981–1989 był rzecznikiem prasowym Rady Ministrów PRL i czołowym autorem propagandy państwowej i cenzury.

Jerzy Urban przyszedł na świat 3 sierpnia 1933 r. w rodzinie Jana Urbana, współwłaściciela „Głosu Porannego” oraz Marii z domu Brodacz. W drugiej połowie 1939 r. rodzina osiedliła się we Lwowie i przyjęła radzieckie obywatelstwo. Po wkroczeniu Niemców do miasta Urbanowie ukrywali się na tzw. aryjskich papierach.

Po zakończeniu II wojny światowej, w 1951 r. Urban rozpoczął pracę dziennikarską, z którą związał się do końca życia. Publikował m.in. w „Polityce”, „Życiu gospodarczym” czy – już po 1989 r. – w tygodniku „NIE”, którego był założycielem i redaktorem naczelnym.

Popularność przyniosły mu kontrowersyjne wypowiedzi i działania. W 1983 r. zaproponował Wojciechowi Jaruzelskiemu utworzenie specjalnego pionu propagandowego, którego zadaniem było „programowanie i realizacja czarnej propagandy” oraz „prowadzenie przemyślanej, zręcznej i stałej kampanii na rzecz zmiany obrazu SB, MO i ZOMO w społeczeństwie i inicjowanie akcji tych służb dla ocieplenia ich wizerunku”. W latach 80. krytykował „Solidarność” i jej czołowe postacie m.in. Lecha Wałęsę. Za działalność tę w 1992 r. Ryszard Bender nazwał Jerzego Urbana „Goebbelsem stanu wojennego”.

fot.PAP/CC0 Jerzy Urban

Znany był z antyklerykalnych poglądów. W 1983 r. oskarżał ojca Maksymiliana Kolbe o antysemityzm, co spotkało się z protestami m.in. Polskiego Związku Katolicko-Społecznego i skłoniło Urbana do złożenia dymisji, koniec końców nie przyjętej przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Później pojawiał się w sali sądowej m.in. za znieważenie uczuć religijnych, czy obrazę papieża Jana Pawła II.

W 2003 r. zeznawał przed komisją ds. afery Rywina, oskarżając przy tym Leszka Millera o tolerowanie korupcji w swoim otoczeniu. Od 2012 r. do śmierci prowadził w serwisie YouTube oficjalny kanał Tygodnika NIE, zamieszczając na nim treści satyryczne.

O śmierci Jerzego Urbana poinformował dziś tygodnik „NIE”.

 

Źródła:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Urban
  2. https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-10-03/jerzy-urban-nie-zyje/
  3. https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-jerzy-urban-nie-zyje-publicysta-i-polityk-mial-89-lat,nId,6324014#crp_state=1

Komentarze (4)

  1. niepoprawny politycznie Odpowiedz

    Ani słowa o „Po prostu”…
    Szczerze wręcz nienawidziłem Urbana w latach 80-tych, nie cierpiałem w czasach III RP, ale bycie konserwatystą zobowiązuje, i do bycia także uczciwym w ocenach, i nie pomijania tych faktów, które nomen omen po prostu są – były – nawet jeśli nam one „nie pasują”, czy są „niekompatybilne” do narracji obecnej propagandy…

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.